Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Da, IFN-urile si bancile au voie sa puna dobanzi oricat de mari, intrucat nu exista o lege care sa plafoneze nivelul dobanzilor la credite.

Cu toate acestea, exista o lege, OUG 50/2010 privind contractele de credit, care obliga IFN-urile sa-si ajute clientii care nu pot suporta niveluri prea mari ale dobanzii.

Iata ce spune articolul 39 din OUG 50/2010:

În cazul imposibilității consumatorilor de a accepta majorarea dobânzii, creditorul nu are dreptul să denunțe unilateral sau să rezilieze contractul. Creditorul trebuie să facă o propunere, transmisă în scris, de reeșalonare sau de refinanțare a creditului, în raport cu veniturile actuale ale consumatorului.

OUG 50/2010

Printre solutiile pe care IFN-urile vi le pot oferi, prin reesalonarea sau refinantarea creditului, se afla urmatoarele:

• reducerea dobanzii si/sau a comisioanelor la credit;
  • modificarea (prelungirea) perioadei de creditare, cu anularea aplicarii dobanzilor;

In concluzie, sfatul meu este sa faceti cate o reclamatie la IFN-urile la care aveti datorii, in care sa solicitati gasirea unei solutii pentru achitarea restantelor, dupa care reveniti la mine cu raspunsurile.

6 raspunsuri la “Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

1. v

Oare ma puteti ajuta cu acest IFN HORA ,ma streseaza continu desi le-am platit creditul iar ei vor dobanziiile de peste 5000 pt suma de 2800 ,exista o posibilitate sa le deschid proces pentru ca ma streseaza cu cel putin 6 telefoane pe zi din diferite orase ,le-am trimis op cu plata le-am cerut rezilierea ,nu am primit nici un raspuns ,mai mult cand le-am spus ca m-au anuntat si m-au pus sa semnez in timp ce vobeam cu ei la telefon a spus ca nu are timp sa ma asculte
    Vreau sa dechid proces ,imi spuneti cat ma costa ?

Sfatul meu este sa incercati mai intai sa incheiati o intelegere amiabila cu Hora Credit, prin intermediul CSALB.

Luati legatura cu CSALB, pe site-ul CSALB.ro, pentru o reclamatie impotriva Hora Credit, apoi reveniti cu raspunsul, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu acest IFN.

1. v

Am contactat CSALB inca nu am primit raspuns ,eu totutsi as vrea sa i dau in judecata ca deja am 7000 ron de plata la ei desi le am platit cei 2800 ron

6 × = 18