Cum pot sa refinantez creditele de la IFN-uri?

„Bună ziua! Am rate la 5 ifn-uri. Suma totală datorată e de 30.000 de lei. Ratele lunare sunt foarte mari. 1.000, 277, 558, 350. Am un salariu net de 2500 + 500 de lei bonuri de masă.

Am încercat să aplic pentru o refinanțare la diferite bănci, însă toate au spus că gradul de îndatorare e prea mare. Aș avea nevoie dacă vă rog din suflet să mă ajutați cu un sfat. Unde aș putea să mai aplic pentru o refinanțare sau numai prin insolvență la ANPC se poate?
Mulțumesc.”

Intr-adevar, in prezent aveti un grad de indatorare foarte mare, de peste 80% din salariu, dublu fata de limita de 40% impusa de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Insa acest grad ridicat de indatorare este cauzat de dobanzile foarte ridicate la creditele de la IFN-uri.

Daca refinantati aceste credite cu un imprumut bancar cu dobanda mult mai mica si pe termen mai lung, atunci cu siguranta puteti sa va incadrati la un grad de indatorare mai mic.

Concret, in cazul salariului dumneavoastra, de 2.500 de lei, puteti obtine un credit de 30.000 de lei, pentru refinantarea tuturor creditelor de la banci, cu o rata lunara de doar 670 de lei, ceea ce inseamna un grad de indatorare de doar 25% din salariu.

Este vorba de un credit de nevoi personale pe o perioada de 5 ani, cu o dobanda de 14%, conform informatiilor prezentate de Banca Transilvania.

In concluzie, puteti face un credit pentru refinantarea tuturor imprumuturilor de la IFN.

Sfatul meu este sa faceti la Banca Transilvania sau la alta banca o cerere de refinantare a creditelor de la IFN, apoi reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

7 raspunsuri la “Cum pot sa refinantez creditele de la IFN-uri?

1. Iercan Iemima

Buna ziua.
    Doresc și eu o îndrumare pentru refinanțarea unor Ifn-uri
    Ferratum
    Viva
    Credius
    Axi
    Suma e undeva la 12000
    Și eu am.fost refuzată la mai multe bănci.
    Cum pot rezolva ?

1. Jhon

Aceasi situatie o am si eu, 5 IFN, cam 12.000 de plata in total. Bancile refuza pe motiv ca gradul de indatorare actual este prea mare chiar daca le am spus ca prin refinantare gradul se indatorare se poate diminua la 15- 20% din salariul meu. Ei spun ca iau in calcul gradul de indatorare actual si nu vor sa refinanteze.

Gradul de indatorare trebuie sa se calculeze la noul credit de refinantare, daca se inchid cu acesta vechile credite, deci nu exista motiv de refuz in aceasta privinta.

Care banci v-au spus ca ia in calcul gradul de indatorare actual?

2. Zaiacz Paula

Am fost la BRD și am aplicat pentru un credit de refinanțare Expresso însă am fost refuzată din cauză că depășeam limita de 40%. La Banca Transilvania mi s-a spus că maximul ratei trebuie să fie 1200 de lei și că ar mai trebui un coplătitor pentru a mi se acorda o refinanțare de 30000.

2 + 1 =