Tag Archives: reesalonare credit

credius-telefon-email-reclamatie
Credius nu vrea sa-mi reesaloneze creditul, pentru a plati o rata mai mica. Ce pot sa fac?

Bună seara,
Am făcut împrumut la credius în 2020 în valoare de 16000 lei, le-am achitat în fiecare luna rata 1800 lei, iar de 6 luni le dau mai puțin în jur de 1000 lei pe luna, bineînțeles ca am acumulat întârzieri și penalități și ff multe telefoane cu amenințări de executare silită. Am făcut un email la ei acum o luna și am solicitat o reeșalonare a creditului pt a plăti mai puțin pe luna, nu au răspuns, dar am primit telefoane de amenințări cu poprire pe salariu. Îmi puteți da un sfat cum sa procedez?

Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?