Etichete: Ce pot sa fac

Mi-au blocat banii investiti in bitcoin prin platforma Merrics Invest. Ce pot sa fac?
merricks invest bitcoin

Buna ziua,va rog sa ma ajutati daca puteti in aceasta problema,iar daca nu se poate sa ma informati la cine sa apelez?

Anul trecut prin septembrie am inceput tranzactia cu bitcoin pe o platforma Merrics Invest,cu 250 euro,acesta era punctul de pornire!

M-au intrebat daca stiu sa tranzactionez,daca nu sa-mi dea un instructor specializat in acest domeniu.

Am apelat la un instructor care zicea ca o sa ma invete sa tranzactionez,dar facea el in locul meu,mie aratandu-mi de la o zi la alta cum creste dobanda,punandu-mi la dispozitie o platforma si ma logam direct dintr-o aplicatie,pe care tot ei mi-au pus-o la dispozitie.

Totul a mers frumos,dobanda crestea de la o zi la alta,foarte repede si substantial,numai ca ,dupa cateva saptamani mi-a solicitat sa vin cu o suma mai mare,sa investim in contracte foarte profitabile.Eu le-am spus ca nu am de unde sa fac rost de acesti bani de 5000 euro, dupa care nu mi-a mai raspuns la telefon,eu incercand cu
multe mesaje dar degeaba!

La un moment dat ma suna o fata din partea firmei si spune ca acel baiat-instructor nu se mai ocupa cu partea aceasta si ca o sa ma preia ea !
La fel s-a intamplat si cu aceasta fata,care se dadea drept director financiar si dupa un anumit timp mi-a cerut sa tranzactionez cu o suma mai mare,eu spunandu-i la fel ca nu am de unde si atunci ea a zis ca o sa investeasca acea suma disponibila in depozit intr-un contract mai mic,el fiind de 2000 euro.
dupa un timp de doua saptamani vad ca nu apare nimic pe platforma si o rog sa-mi spuna ce se intampla?
Tocmai am vrut sa va sun,zice ea,ca ati avut noroc ca vi s-a dublat suma,aparand pe platforma mea o suma de 5891 euro,suma ce m-a speriat,eu cotizand doar cu 250 euro.
Atunci i-am propus ca vreau sa scot o mie de euro,ca am nevoie pentru operatie,la care ea a spus ca ma ajuta,dar ca trebuie sa mai pun eu 1000 de euro,ca asa functioneaza sistemul si pe urma mi-i returneaza pe toti in cont.

Mi s-a parut cam dubioasa aceasta situatie,dar fiind foarte convingatoare ca numai asa pot sa scot acei bani,am facut prostia de am depus inainte de sarbatori 1000 de euro.Sistemul i-a luat foarte repede,dupa care mi-a zis ca in decurs de 10 minute trebuie sa-mi intre in cont toata suma,adica vreo 2000 euro,transformati in lei.
A trecut o zi,au trecut doua mie nu mi-au intrat nici un ban,dupa care am sunat-o sa intreb de ce nu mi-au intrat banii?Ea mi-a zis ca s-au blocat intr-o celula la BINANCE si nu au intrat unde trebuie si ca ar trebui sa mai repetam operatia,ca numai asa poate sa deblocheze banii din acea celula.

Atunci am regretat amarnic pentru ca mi-am dat seama ca am fost inselata si bineinteles ca au sters platforma sa nu mai fie nici o dovada de excrocherie!
V-am detaliat toate acestea pentru a ma indruma ce as putea sa mai fac,daca este vreo posibilitate de a-mi recupera banii?
Va multumesc ca mi-ati ascultat plangerea mea!
Astept raspunsul d-voastra!
Multumesc!!!

Postat in data: 24 ian., 2023

Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Postat in data: 20 ian., 2023

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd?
you brd problema token

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd? vă rog să mă anunțați.

Postat in data: 06 ian., 2023

Vodafone nu vrea sa-mi inchida abonamentul! Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Bună ziua! Sunt intr-o situație, parca fără ieșire cu Vodafone… am terminat perioada contractuala de câteva luni bune, în care am tot plătit o suma destul de mare in fiecare luna, fiind indecisa dacă sa trec la cartela sau sa-mi fac un nou abonament. Intr-un final m-am decis sa trec la cartela, iar acum o luna și vreo 3 săptămâni, am făcut o
cerere de reziliere contract și rămas la numărul de telefon pe care îl folosesc de mai mult de 10 ani.

După perioada de 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă contractul, am sunat la ei sa verific și nici măcar cererea nu era depusă, mi s-a spus ca mai durează încă pe atât, am rugat insistent sa se rezolve mai repede și mi s-a spus ca in decurs de o săptămâna voi fi contactata pentru reziliere.

Bine-nțeles ca nu m-a contactat nimeni, așa ca iarăși am sunat eu la ei. Mi s-a spus ca s-a mai prelungit cu încă o săptămâna.

Peste încă o saptamana iarăși am sunat la ei și mi s-a spus ca se va mai face o cerere de reziliere, deoarece cererea făcută nu se găsește. Le-am spus ca dacă in termen de 3 zile nu îl închide, voi depune o reclamație. Am rugat să mi se dea un mail pentru a trimite reclamația și mi-a dat un email fals, iar apoi când i-am spus ca nu mi se pare ca ar fi cel corect, mi l-a dat pe cel corect.

După 3 zile am sunat din nou și nu s-a închis abonamentul, mi-a vorbit o doamna Alina foarte urat și nici măcar numele nu a vrut să mi-l spună, mi-a spus ca pot sa fac câte
reclamații vreau și mi-a închis telefonul. Am sunat din nou și am dat peste alta doamna care mi-a spus ca nu-mi poate închide abonamentul acum și că va mai dura câteva zile.

In magazin la Vodafone am fost și mi s-a spus ca nu pot face reclamație la ei, fiindcă nu este managerul și cu siguranța nu va trece mai departe, nici mail nu au vrut sa-mi dea pentru reclamație, au spus sa caut pe net.

Eu am plătit mereu la timp, nu am fost restanta nici măcar o zi, pana si după cele 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă abonamentul, s-a emis factura și am plătit-o, dar am zis ca e ultima.

Vă rog sa ma sfătuiți ce sa fac mai departe, dacă cei de la Vodafone tot lungesc treaba și nu vor sa ma treacă la cartela.
Mulțumesc!

Postat in data: 19 dec., 2022

Nu pot sa instalez aplicatia YOU BRD! Ce pot sa fac?
nu functioneaza you brd

Bună ziua

Am parcurs toți padii ceruți în preambulul aplicației YOU BRD, dar sunt blocat la nr. de telefon (l-am introdus și pe acesta corect).

Am scris la emailul de contact al băncii dar … nimic.

Rog urgent HELP !!

Postat in data: 15 dec., 2022

Am facut un transfer Revolut – ING in RON, dar inca nu au ajuns banii! Ce pot sa fac?
revolut aplicatie

Ieri la ora 12 am facut un transfer revolut ing in RON. Nici pana acum banii nu au ajuns, am nevoie urgenta astazi de ei.

Cum pot proceda?

Postat in data: 15 dec., 2022

Nu mai functioneaza nici cardurile, nici aplicatia Alior Bank! Ce pot sa fac?
alior bank card

Buna…nu mai functioneaza Telekom banking…dupa aceea intram pe alior banck…si nu mai pot face nici acolo tranzactii…nici aplicatia nici cardurile nu mai functioneaza

Postat in data: 13 dec., 2022

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Am tranzactionat bitcoin pe platforma invest-revolut cu un asa-zis broker, pana cand mi-a zis ca banii sunt blocati in blockchain. Cum pot sa recuperez banii?
invest-revolut teapa bitcoin

Buna ziua! Am si eu o problema: am tranzactionat pe o platforma invest-revolut cu un asa zis broker, transferurile le faceam prin binance pana la un moment dat cand mi-a spus ca suma este blocata pe blochain.

M-a contactat alta persoana care a spus ca este de la blochain si pt. a-mi debloca suma tb sa mai depun, sa mai depun…

Am trimis mesaj celor de la Binance si au zis ca pare a fi o înselaciune.                Va rog, sa ma ajutati cu pasii care ar tb sa îi urmez pt a-mi recupera suma depusa.
Multumesc!

Postat in data: 02 dec., 2022

Executorul mi-a vandut apartamentul pentru o datorie de 5.000 de euro, cand eram plecat din tara! Ce pot sa fac?

Situația mea este următorarea: pentru suma de 28,000 Lei (aprox.5700 EURO) rămasă de plată dintr-un credit de nevoi personale, mi s-a pus, de către un BEJ, poprire pe salariu. Eu sunt detasata cu serviciul in Germania si m-am ocupat de plata obligatiilor fiscale (taxe, impozite etc) și de plata facturilor utilitatilor prin aplicatiile de plata online. Pe 29 noiembrie 2022, am aflat ca pentru suma datorata mi s-a scos apartamentul la licitatie, chiar daca lunar, banii imi erau retinuti din salariu si virati inn contul BEJ-ului.

Un vecin de-al meu mi-a trimis fotografii cu Actul de Adjudecare si cu procesul verbal de inventariere a lucrurilor din casa. In acel PV scrie ca sistemul de deschidere /inchidere al usii de acces in apartament a fost spart de un lacatus, in prezenta unui jandarm, de asemenea, acel PV mai prevede ca toate lucrurile mele sunt ambalate in saci, cutii genti si ca se afla in posesia adjudecatorului.

Intre timp, am primit de la angajator si sistuația platilor mele catre BEJ. Suma platita din ianuarie 2022 -prezent este de 5.588 LEI. Inca un lucru ciudat este ca apartamentul mi s-a vandut in luna august, dar eu inca mai platesc popririle pentru acel credit pt.care am fost executata silit. Angajatorul nu a primit nicio notificare din partea BEJ. Ce pot face pentru anularea Actului de Adjudecare si pentru a-mi recupera apartamentul? Multumesc!

Postat in data: 01 dec., 2022

Banca refuza sa ridice poprirea, desi am hotararea judecatoresca. Ce pot sa fac?

Banca mi- a pus poprire pe cont din cauza unei firme de recuperare.
Am castigat procesul la judecatorie in 29.09.2022 si am legalizat
hotararea judecatoreasca si m- am dus la banca cu ea. Inainte
intrebasem un functionar al bancii daca imi trebuie si ceva de la
executorul judecatoresc care pusese poprirea si mi-a spus ca nu
trebuie.

In ziua in care am scos hotararea legalizata am mers la banca si
angajatul de acolo mi-a spus ca trebuie sa am sistarea de la executor
si hotararea in original. I- am spus ca colega lui a mentionat cu
cateva zile inainte ca nu trebuie si sistarea atata timp cat am
hotararea judecatoreasca legalizata. Angajatul mi- a oprit hotararea
legalizata in original si am intrebat cand ma anunta ca se ridica
popriprea si mi- a spus ca o sa fiu sunata de cineva de la banca ca sa
ma anunte, mi- a dat doar un nr de inregistrare. In acea zi nu m-a
sunat nici un angajat al bancii si a doua zi am mers la banca si o
alta angajata de la ghiseu mi-a spus ca au trimis nu stiu unde acea
hotarare depusa (cred ca la departamentul de juridic) si ca nu se
aproba pentru ca am nevoie de sistarea de la executor si ca hotararea
nu este definitiva.

Repet ca o alta colega mi-a spus ca se poate fara
sistare, si in plus, hotararea este definitiva (are stampila albastra
si scrie ca este „definitiva fara drept de apel” si legalizata).

Prima intrebare este de ce nu m-a sunat nimeni de la banca sa-mi spuna acest
aspect (a trebuit sa merg acolo) sau sa primesc un mail de instiintare

A doua intrebare este unde pot face plangere (in afara de ANPC) pt ca
angajatii bancii nu stiau exact ce acte trebuie pt ridicarea popririi
(3 angajati au spus 3 chestii diferite) si in plus, ca habar nu au cum
arata o hotarare judecatoreasca definitiva (sa rog judecatorul sa se
prezinte la banca sa le explice cum sta treaba ? 🙂 ). Avocatul meu
mi-a spus clar ca aceea hotarare legalizata (in care este mentionat
„definitiv fara drept de apel”) este cea legala.

Postat in data: 01 dec., 2022

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

Aplicatia YOU BRD nu functioneaza! Ce pot sa fac?
nu functioneaza you brd

După nenumărate vizite la bancă sau discuții cu agenții de la call center aplicația YOU BRD nu funcționează… În momentul în care încerc să activez aplicația, trec de proces (buletin, face scan), dar după introducerea numărului de telefon (în mod corect,
prefixul fiind deja notat) întâlnesc o eroare “Ups, s-a produs o eroare încercați mai târziu”…

La banca, aproximativ aceeași problema, tot fără acces la aplicație, agentul bancar reușește sa activeze aplicația, primesc și o confirmare, dar am acces la aplicația doar până în momentul închiderii acesteia; este foarte bizar…

După închiderea aplicației sau după ce este pusă “în bară” nu mai funcționează, mereu îmi apare să încep/reîncep procesul de activare.

Aplicația a fost actualizata, dezinstalată, instalată din nou, telefonul actualizat, totuși aplicația nu funcționează; menționez că folosesc sistemul IOS (IPhone 14 plus).
Până în prezent nici un agent bancar sau un agent call center nu a fost capabil să-mi ofere o explicație sau soluție.

Sper să mă puteți ajuta cu un răspuns, deoarece mă gândesc serios să colaborez cu altă bancă.

Postat in data: 30 nov., 2022

You BRD nu merge, spune ca a expirat tokenul. Ce pot sa fac?
you brd problema token

You Brd e cea mai prosta aplicatie. am sters-o si am reinstalat-o de nu stiu cate ori . daca intri de mai multe ori pe zi zice ca a expirat tokenul si trebuie reinstalata. e de rahat.
am sunat si la ei si spun acelasi lucru: sa stergi si sa reinstalezi.
am si alta aplicatie de banca de la ING si niciodata nu am patit asa ceva.

Postat in data: 29 nov., 2022

Nu merge aplicatia YOU BRD, problema generala. Cand se va remedia?
you brd problema token

De azi dimineata aplicatia you.brd este indisponibila!!!!Solicit urgent solutionare!!!Am plati de facut! Cine suporta prejudiciile?!

Problema generala, m-au sunat din call center, nu merge aplicatia you.brd 🙄, se lucreaza la remedierea situatiei 🙄🙄🙄, am inteles ca din data de 22.11.2022 a aparut aceasta problema.
Aveti idee cand se va remedia sau ce pot face pentru a face platile care au scadenta in aceasta perioada?

Postat in data: 29 nov., 2022

Cardul Nickel e blocat si nu pot face plati. Ce pot sa fac?
card nickel login

Bună ziua! Cu cardul nikel nu pot efectua plăți si mia aratat ca cardul e blocat ce pot face, mă puteți ajuta. Mulțumesc anticipat.

Postat in data: 28 nov., 2022

Am investit in bitcoin cu compania Merricks Invest si nu mai pot recupera banii, spun ca sunt blocati in blockchain. Ce pot sa fac?

Buna seara, am o problema am investit o suma de bani cu compania Mericks invest si acuma numi mai pot recuperam banii, tot spun ca sunt blocati in blockchain Oare ar fi o posibilitate sai recoper
Va Multumesc

Postat in data: 26 nov., 2022

De ce nu mai pot intra pe aplicatia YOU BRD?
probleme you brd

Bună ziua. De ce nu mai pot intra pe aplicația you brd?

Postat in data: 24 nov., 2022

Sunt executat silit dupa 14 ani de cand am luat creditul! Ce pot sa fac?
kruk executare silita

Buna ziua! In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale .Am.achitat o perioada si dupa aceea nu am mai avut posibilitatea de a rambursa imprumutul. Luna aceasta am primit o scrisoare de la Kruk referitoare la achitarea datoriei si executare silita.Sunt 14 ani de atunci.Va rog sa ma ajutati in acest sens.

Postat in data: 24 nov., 2022

Nu merge sa fac selfie la portret pentru a reinstala aplicația you brd. Ce pot sa fac?
probleme you brd

Nu merge sa fac selfi la portret pentru a reinstala aplicația you brd. Ce pot sa fac?

Postat in data: 23 nov., 2022