Cat dureaza un transfer de bani de pe card BCR pe card Raiffeisen?

card-george-bcr

Bună ziua, daca o persoana mia transferat dupa card BCR pe cardul meu Raiffeisen sambata la ora 23, în cat timp intra banii? Eu cred ca trebuia sa între ca este online card pe card.

Daca ati fi avut card BCR, Banca Transilvania (BT), CEC Bank, Libra Bank sau Vista Bank, banii ar fi intrat instant, adica imediat, inclusiv in week-end, dat fiind ca aceste plati utilizeaza serviciul de transferuri instant oferit de Transfond, institutia care se ocupa de transferurile interbancare din Romania.

La Raiffeisen nu se pot face in prezent plati instant, de aceea banii trimisi de pe cardul BCR vor intra pe cardul Raiffeisen abia luni, dat fiind ca sambata si duminica nu se fac transferuri interbancare uzuale.

Durata unui transfer interbancar normal este de maxim o zi lucratoare, in functie de ora la care a fost procesat ordinul de plata.

Transferurile intre doua carduri nu sunt online, instant, sunt la fel ca transferurile interbancare, intre doua conturi, dat fiind ca un card functioneaza pe baza unui cont curent (IBAN).

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu transferul de bani.

Un comentariu la “Cat dureaza un transfer de bani de pe card BCR pe card Raiffeisen?

1. Pingback: Cat dureaza un transfer de bani de pe card BCR pe card Raiffeisen? | Vasile Pop-Coman

4 − = 1