reclamatie banca

YOU BRD nu functioneaza in Spania. Ce pot sa fac?
nu functioneaza you brd

„Buna ziua, app you brd de la ultima actualizare care a fist facuta in luna noiembrie nu mai funcționează in străinătate sau mai bine zis Spania, cica este de operatorul mobil, dar app cine o actualizează operatorul?

suntem afectați cu noua actualizare si nu se ia nici o masura in această privinta. Eu dupa ce am stat de vorbă cu un operator app tot nu merge chiar si dupa folosirea altei rețele mobile, fac poza si dă erroare.

De o luna tot ma chinui si nu rezolv nimic, comisionele stiu sa le ia la oameni dar sa faca ceva pt ei nu sunt in stare.”

Postat in data: 27 dec., 2023

Raiffeisen nu mi-a sters ipoteca din AEGRM si mi-a fost respins un nou credit. Ce pot sa fac?

„Buna sera

In urma cu un an am beneficiat de ajutorul si sfaturile dumneavoastrs care mi-au fost de mare ajutor in speta respectiva.

Astfel in poveste mea cu bancile continua si am intampinat situatie. In urma cu ceva timp fosta mea sotie a incercat sa acceseze un credit imobiliar si a aflat cu stupoare ca este inscrisa in AEGRM ca fiind Codebitor la un credit facut in anul 2015, reesalonat in anul 2017 si inchis in luna octombrie 2022 la data scadenta. Acest lucru este demonstrabil si prin raportul pe care l-amnscos din biroul de credit si unde creditul apare ca fiind inchis si achitat la termen, fara intarzieri. Astfel incat creditul fiind inchis in luna noiembrie 2022 nu ar fi avut ce reportare sa se faca in luna martie 2023 pe un credit inchis de 6 luni.

Afland acest fapt dupa ce cererea de credit imobiliar i-a fost respinsa deja de principalii creditori din piata am fost la banca respectiva adica Raiffeisen, si am cerut stergerea inregistrarii abuzive, lucru care s-a rezolvat in 24h (prin acest aspect se dovedeste oarecum ca ei au fost In culpa) Insa acum este prea tarziu fiind deja refuzata creditarea de principalii jucatori.

Ma intreb sa imi cer dreptatea in instanta si vouam sa va cer parerea si ajutorul in aceasta privinta, daca considerati ca se poate face ceva si sunt sanse de a obtine niste daune de la ei.

Va multumesc!”

Postat in data: 25 dec., 2023

Am contul Sparkasse blocat de Vodafone. Cum il deblochez?

„Bună seara , locuiesc în Germania și astăzi m-am trezit ca am contul blocat de către Vodafone ,am cont bancar la Sparkasse ,eu în 2021 am avut un contract cu dânșii în decembrie dar plăteam 130 de euro maxim și în noiembrie 2022 eu am părăsit Germania aducând copiii aici din România la întoarcerea mea în ianuarie 2023 o colega mia adus factura cu suma de 1000 și ceva de plata bani care eu nu iam plătit
ca nu știu limba și nu am avut cum sa comunic cu ei ca să pot plăti în rate ,acum Vodafone mi-au blocat contul iar cei de la banca spun ca nu pot debloca ,se poate face ceva și în cazul meu ?

va cer ajutorul deoarece pe data de 28 acestui luni mie îmi întra salariu și rămân fără bani având în vedere ca în cont ieri mia întrat și suma de 250 de euro recalcularea de la SWP curent și aceia sunt
blocat acolo va rog sa ma ajutați dacă se poate ca nu știu cum și unde sa ma adresez am dat mesaj și la email care dumneavoastră lati comunicat unui domn la Sparkasse dar nu am primit niciun răspuns,
sper sa a puteți ajuta dvs.va mulțumesc pt înțelegere și aștept răspunsul dvs.”

Postat in data: 25 dec., 2023

Cat este comisionul daca scoti bani cu cardul Postbank?
limita retragere numerar card postbank

„Bună , oare atâta este comisionul dacă scoți bani de la bancă cu cardul de post bank de 4,3?”

Postat in data: 24 dec., 2023

Cat dureaza un transfer bancar din aplicatia Banca Transilvania catre ING Bank?

„Cât durează un transfer bancar efectuat din aplicația de internet banking din Banca Transilvania către ING Bank? ING Bank acceptă plățile instant?
Mulțumesc!”

Postat in data: 24 dec., 2023

De ce nu pot sa instalez aplicatia BT Pay?
bt pay aplicatie

„De 2 zile încerc să instalez bt pay si în zadar. Mare brambureala!!! Ba id de logare, ba parola de internet banking!!! Nu funcționează!!!”

Postat in data: 22 dec., 2023

BRD mi-a inchis overdraftul fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„BRD ne-a anulat overnight fara sa ne anunte. Acum incearca sa spuna ca nu ne-am actualizat dosarul juridic si ca ne-ar fi notificat ca ne inchid contul. Contul nu l-au inchis, doar dobanzile au disparut. Va rog sa ne ajutati, BRD a fost mereu abuziv in relatia cu noi.
Multumesc.”

Postat in data: 21 dec., 2023

Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?
frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Postat in data: 17 dec., 2023

De ce Raiffeisen nu mi-a rambursat dobanda peste dobanda la credit, conform ordinului ANPC?
reclamatie Raiffeisen

„De ce banca nu mi-a calculat diferenta de dobândă peste dobândă și dobânzile aferente acestei sume conform ordinului ANPC-837/20.10.2017 si a hotărârii definitive în procesul dintre ANPC si RAIFFEISEN.
Contractul meu este din 2008 si are dobândă fixa în primul an , apoi variabila si in anul 2017 contractul era în curtea băncii.”

Postat in data: 16 dec., 2023

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

Nu pot deschide aplicatia YOU BRD. Ce pot sa fac?
problema aplicatia you brd

„Ce se intampla cu aplicatia YOU BRD ? nu o mai pot deschide apare ,,HELO,, si nu se mai incarca deloc . am urmat toate indrumarile descrise in aceasta pagina , dar degeaba .”

Postat in data: 12 dec., 2023

Banca refuza sa-mi inchida contul poprit. Este legal?
brd-inchidere-cont-reclamatie

„Va scriu in legatura cu inchiderea unui cont la BRD care nu a fost folosit niciodata , precizez ca are si poprire instituita banca refuzand inchiderea lui, din cauza ca este poprire pe cont.

Ca urmare am rugamintea daca ma puteti ajuta cu formularea unei cereri de inchidere cont sa o depun la banca mai sus mentionat.
Va multumesc”

Postat in data: 12 dec., 2023

Cum pot sa accesez banii din aplicatia Neocapital?
neocapital fauda

„Va scriu in legatura cu o speta dificila, o frauda informatica realizata prin intermediul unei aplicatii numita neocapital.

Unchiul meu a fost victima unei fraude, pacalit fiind sa investeasca, chipurile, in actiuni Tranzgaz. Nu doar ca nu a fost real, dar instalandu-i aplicatia Anydesk, i-au facut si un imprumut la Raiffeisen, ulterior banii fiind transferati in N conturi de BT.

Si cum nu era suficient, au continuat sa il contacteze de pe diferite numere de telefon, spunandu-i ca are cca 12000$ pe aplicatia Neocapital si ca ei il pot ajuta sa ii scoata. El inca are aceasta aplicatie (Neocapital) in telefon, si cel putin aparent, banii sunt acolo. Problema e ca aceasta aplicatie cred ca a fost instalata tot de ei in telefonul lui.

Se poate ca o baza reala sa existe cu privire la bani, clar ei incearca sa ii scoata si pe aceia, dar suspectez ca insistentele lor sunt cauzate de faptul ca intre timp unchiul meu si-a dezinstalat Anydesk, iar ei nu mai au controlul telefonului lui si implicit asupra tuturor parolelor lui.

Exista o plangere penala facuta deja, banca a fost informata cu privire la speta, dar as avea nevoie de ajutor sub doua aspecte:

1. Cum putem sa accesam acei bani de pe Neocapital si sa ii ocolim pe faptuitori?(si-ar putea achita imprumutul)

2. Cum putem, oare, determina banca sa suspende platile pana la solutionarea anchetei? (Scadenta imprumutului contractat fraudulos -online se apropie)”

Postat in data: 11 dec., 2023

Cum inchid contul BCR, daca nu sunt in Romania?
BCR, inchidere cont

„Locuiesc in afara Romaniei si doresc sa inchid un cont curent la BCR, si cand am contactat BCR pentru asta au spus ca pot face inchide contul doar prin prezentarea la un sediu BCR.

Stiti cumva daca exista alte modalitati de inchidere a contului, care nu necesita deplasarea pana in Romania pentru asta?”

Postat in data: 11 dec., 2023

Cum pot face o reclamatie la IFN, pentru prea multe credite?

„De ce băncile nu dau împrumut unui rău platnic și ifn dau fără a tine cont de istoricul unui împrumutat? Care este dependent de jocuri și are datorii peste datorii. Și totuși ifn da în continuarie credite fără probleme cum putem sa salvam un adolescent sa nu mai facă?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Cum pot inchide creditul Cetelem?

„Doresc să închid creditul cetelem. Cum pot inchide creditul cetelem?”

Postat in data: 10 dec., 2023

De ce trebuie sa reinstalez aplicatia BT Pay?

„Bună seara, de ce îmi scrie mereu să reinstalez aplicația ? Îmi bag nr de telefon, îmi vine mesajul îl bag și după aceea scrie să o reinstalez.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Banca mi-a retras toti banii din cont, pentru o restanta. Ce pot sa fac?

„Bună seara . Am o problema , banca ING mi-a retras toți bani din cont .. mia întrat salariul și iau luat pe toți. Aveam restanta și au luat toți bani…”

Postat in data: 09 dec., 2023

De ce nu pot deschide aplicatia YOU BRD?
you brd problema token

„De ce nu pot deschide aplicatia YOU BRD? ami cere număr client pentru activare”

Postat in data: 08 dec., 2023

Cum gasesc numele de utilizator (alias) la aplicatia George BCR?
aplicatia george deblocare

„Cum pot găsi codul de utilizator sau Alyas pt ca nu mai merge aplicația George BCR și am cardul blocat și sunt in Italia?”

Postat in data: 08 dec., 2023