refinantare

In cat timp ar trebui Banca Transilvania sa-mi elibereze o adeverinta pentru refinantarea unui crredit la alta banca?

Am avut un credit la Banca Transilvania pe care in data de 22 sept 2016 am solicitat sa-l inchid prin refinantare de la o alta banca. Desi am depus intreaga suma in cont si am semnat cererea si toate actele care mi s-au cerut, cand am solicitat adeverinta ca am inchis contul de credit mi s-a spus ca au la dispozitie 30 de zile sa-mi elibereze acea adeverinta. Eu consider ca daca am incheiat relatia cu banca in 22 sept 2016, normal si legal este sa primesc adeverinta care dovedeste acest lucru in aceeasi zi, nu??? Ce pot sa fac pentru a urgenta lucrurile? O sa ma trezesc ca nu au inchis contul la data respectiva si o sa-mi mai solicite bani in plus? Multumesc

Postat in data: 29 sept., 2016

De ce refuza bancile sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am?

Buna ziua, as vrea sa stiu care este motivul pentru care toate bancile refuza sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am deja, desi peste tot mi se spune ca am salariul suficient, pot sa fac refinantare, ma incadrez perfect, etc etc, mi se face analiza dosarului, interogari Anaf si Biroul de credit, mi se promite raspuns pana la sfarsitul saptamanii, apoi ori nu mai primesc raspuns deloc, ori mi se raspunde ca nu pot face refinantare, pentru ca am creditele alea pe care vreau sa le refinantez.

Desi de la inceput am spus ca am mai multe credite, mi s-a spus ca e ok, mi se calculeaza cat pot primi pentru refinantarea lor, pot sa iau si in plus.

Pierd timp in fiecare saptamana sa iau la rand toate bancile, sa mi se spuna acelasi lucru: da, sigur ca puteti sa faceti refinantare, dar nu puteti pentru ca aveti alte credite.

Si sunt sigura ca de fapt pot obtine un credit, dar dosarul meu in cele mai multe cazuri este aruncat la gunoi imediat ce am iesit pe usa. Pentru ca de mai multe ori mi s-a dat raspuns negativ chiar dupa un minut dupa ce am parasit biroul functionarului.

Ma indoiesc ca e cineva atat de rapid incat sa decida acordarea unui credit intr-un timp atat de scurt. Pentru informatii, ultima oara cand am fost sa vad daca am vreo sansa la o refinantare, venitul meu (verificare la ANAF) este de 1800 RON, am doua credite lunare de 288 RON, mi s-a facut analiza, ma incadrez, pot obtine 14000 RON, rata lunara de 280 RON, etc etc, e perfect, totul este roz, da sigur, puteti lua refinantare, va dam rapunsul pana la sfarsitul saptamanii, ca la 5 minute dupa ce ies din cladirea bancii sa fiu sunata;”stiti, ne pare rau, dar nu va incadrati pentru obtinerea unui credit, nu puteti obtine refinantare”, fara sa mi se spuna de ce (toate bancile refuza sa-mi comunice motivul refuzului, de obicei mi se spune „ca
sistemul nu permite”, desi „sistemul e cel cu ajutorul caruia mi s-a facut analiza, cu incadrare si totul e perfect).

Sincer m-a saturat de bataia asta de joc si vreau sa stiu de ce mi se refuza refinantarea si unde pot face reclamatie pentru toate bancile care m-au refuzat dupa ce m-au mintit si m-au facut sa pierd in fiecare zi cate-o ora din viata. Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar chiar e bataie de joc ce se face.

Postat in data: 03 mai, 2016

Este corect si legal ca banca UniCredit sa nu-mi dea inapoi actele semnate pentru o refinantare care nu a fost aprobata?

Am depus la o sucursala UniCredit Bank din Bucuresti documentele pentru o refinantare. Dupa mai multe telefoane si drumuri, cerand tot felul de alte acte (adeverinte), mi-au comunicat ca nu ma incadrez pentru refinantare, deoarece am un venit mic.

Am mers la Banca si mi-au dat inapoi doar o parte din acte (extrase de cont, grafice de rambursare de la cele 2 banci unde aveam credite si una din cele doua adeverinte de venit pe care le-am depus la dosar. Mentionez ca Adeverinta data de banca, copiile xerox dupa CI si actele semnate de mine pentru imprumut nu mi-au fost returnate. Am intrebat si mi-au spus ca raman la Banca. Este CORECT, LEGAL acest lucru??

Credeti ca angajata bancii ar putea sa faca o excrocherie si sa spuna ca mi-a dat banii pentru refinantare? Dupa cate stiu eu, banii se dau la Casierie, sub semnatura, sau se vireaza pe Card. In ambele cazuri, se poate dovedi foarte usor excrocheria.

Postat in data: 09 ian., 2016

Am refinantat un card Euroline la Banca Transilvania, dar nu vor sa-mi recunoasca plata decat dupa 7 zile. Ce pot sa fac?

Detin un card Euroline, am facut refinantare prin Banca Transilvania, am achitat datoria cu op si Euroline nu vrea sa-mi recunoasca plata decat dupa minim 7 zile desi suma se afla in cont si nu este stipulat niciunde ca daca platesti cu OP dureaza 7 zile, ca urmare nu vrea sa-mi inchida contul si stau cu bani blocati, care bineinteles genereaza dobanda la Banca Transilvania. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Postat in data: 26 oct., 2015

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Postat in data: 10 oct., 2015

Care este termenul de plata la refinantarea unui credit, prin OPC (Ordin de Plata Conditionat)?

Am facut o plata cu un OPC de la o banca Y. La un timp am sunat la banca x (banca, care trebuie sa primeasca banii) si am semnat un acord de plata. Intrebarea mea este daca exista un timp maxim in care este procesat acest acord. A trecut deja o saptamana si nu s-a primit acel acord la banca Y. Este vorba de o refinantare si expira OPC-ul. Rea vointa sau modalitate de a mai stoarce cativa bani din dobanda?

Postat in data: 01 aug., 2015

Un transfer in euro de la Idea Bank la Bancpost nu a ajuns nici dupa 3 zile. Cat dureaza un transfer in valuta?

Un transfer in euro de la Idea Bank la Bancpost pentru refinantarea unui credit nu a ajuns nici astazi (marti), desi a fost efectuat vineri la ora 11,30. Cat dureaza un transfer in euro?

Postat in data: 05 iul., 2015