Cum aflu ce datorii am, daca nu-mi pot face cont la Biroul de Credit?

Stergere Biroul de Credit

„As vrea sa stiu ce datorii am si nu pot sa imi creez cont la biroul de credit pe website ,oare sti la ce adresa trebuie sa trimit cerea si ce sa scriu in acea cerere? Multumesc”

Daca nu va puteti face cont pe site-ul Birouldecredit.ro, aveti inca doua optiuni pentru a afla ce datorii aveti:

1. Solicitati la o banca situatia dumneavoastra din Biroul de Credit;
  2. Trimiteti la Biroul de Credit, prin posta, o cerere privind situatia inscrierii dumneavoastra la banci si IFN-uri.

Iata informatiile publicate de Biroul de Credit:

Cum pot afla care sunt datele inregistrate despre mine in Biroul de Credit?

Persoana vizata isi poate exercita dreptul de acces (solicitarea Situatiei Inscrierii) astfel:

• in mod direct, prin accesarea in mod securizat a site-ului Biroului de Credit, sau
  • la Participant (banca sau IFN) – personal sau pe cale electronica, sau
  • la Biroul de Credit – printr-o scrisoare transmisa prin posta (pentru aceasta varianta, un formular de cerere puteti descarca aici ).

Raspunsul la solicitarile de eliberare a Situatiei Inscrierii va fi transmis de catre Biroul de Credit astfel:

• in mod direct sau prin e-mail, conform optiunii persoanei vizate, in cazul accesarii site-ului Biroului de Credit;
  • prin e-mail sau prin posta, conform optiunii persoanei vizate, cand solicitarea a fost transmisa la Biroul de Credit prin Participant;
  • numai prin scrisoare recomandata, in cazul solicitarilor transmise la Biroul de Credit prin posta.

Termenul de raspuns la solicitarea de acces la date este de o luna de la data inregistrarii cererii.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor cu Biroul de Credit.

8 − 7 =