Pot sa incasez salariul pe un card din Romania daca lucrez in Anglia?

card-george-bcr

Dacă am cont deschis în România și lucrez în Anglia pot sa încasez salariul pe acest card?

Da, puteti incasa fara probleme salariul din Anglia pe cardul BCR George sau orice alt card emis de o banca din Romania.

Este chiar recomandabil sa faceti acest lucru, dat fiind ca, probabil, veti utiliza cea mai mare parte din acest salariu in Romania.

Tot ce trebuie sa stiti pentru incasarea salariului pe cardul BCR este numarul contului IBAN al cardului si, eventual, Codul SWIFT / BIC al BCR. Cod SWIFT: RNCBROBU; Cod BIC: RNCB.

Nu conteaza daca aveti un card in lei iar transferul il faceti in euro, banii vor ajunge oricum in contul de lei, pentru ca banca va face automat schimbul valutar.

Sfatul meu este sa va activati si aplicatia de mobile/internet banking a BCR, George, de pe care puteti vedea banii de pe card si puteti face transferuri de bani in alte conturi/carduri.

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu incasarea salariului pe cardul BCR George.

2 raspunsuri la “Pot sa incasez salariul pe un card din Romania daca lucrez in Anglia?

1. ki

Mulțumesc mult. Îmi spuneți cum pot afla nr. cont și celelalte dacă sunt în Anglia? Nu le am la mine.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro

Numarul contului IBAN la BCR il puteti afla astfel:

1. Intrati pe site-ul bcr.ro si selectati chatbotul ADA, aflat in dreapta paginii (vezi cum arata in fotografia de mai jos). Robotul ADA va poate afisa codul IBAN al conturilor, impreuna cu soldul contului. Pentru asta, trebuie sa selectati „Soldul contului” si sa introduceti datele personale solicitate.

Cum aflu numarul contului IBAN la BCR

2. Numarul contului IBAN il puteti vedea si in aplicatiile de internet banking sau mobile banking (George) sau prin serviciul phone banking.

3. Sună la InfoBCR în intervalul 08:00-20:00 de luni până vineri:
      0800.801.BCR (0800.801.227), apel gratuit din orice reţea naţională, tasta 1 din meniul interactiv
      +4021.407.42.00 apelabil din străinătate cu tarif normal

× 6 = 6