Pot renunta la creditul Hora Credit? Au dobanzi inadmisibil de mari: 62.000%

hora credit dobanda dae

Unde pot face o sesizare pentru Hora credit? Am luat un credit de 3000 de lei și ei bagă dobânda peste mare. Este inadmisibil să aibe dobânzi mari!

Intr-adevar, HoraCredit.ro are o dobanda foarte mare pentru imprumuturi, mai exact 2% pe zi.

Astfel, Dobanda Anuala Efectiva (DAE), indicatorul pentru costul total al unui imprumut, care include atat dobanda cat si comisioanele, se ridica la 62% (vezi foto), comparativ cu o DAE in jurul a 10% la un credit bancar normal.

Ceea ce inseamna ca dobanda la o linie de credit Hora Credit este de 7.000 de ori mai mare decat dobanda unui credit bancar.

De aceea, sfatul meu este sa renuntati la acest credit de la Hora Credit.

Conform legii, aveti dreptul sa cereti anularea contractului de credit, intr-un termen de 14 zile de la semnare, fara sa fiti obligat sa dati vreun motiv pentru renuntarea la credit.

Conform legii (OUG 50/2010), aveti dreptul sa renuntati la credit, intr-un termen de 14 zile, fara sa dati explicatii si fara costuri, chiar daca ati semnat contractul.

Iata prevederile din OUG 50/2010 privind Dreptul de retragere:

Dreptul de retragere

Art. 58. – (1) Consumatorul are la dispoziţie un termen de 14 zile calendaristice în care se poate retrage din contractul de credit fără a invoca motive.

(2) Termenul de retragere începe să curgă de la una din următoarele date:
a) data încheierii contractului de credit;
b) data la care consumatorului îi sunt aduse la cunoştinţă clauzele, condiţiile contractuale şi informaţiile potrivit prevederilor art. 33 – 49, în cazul în care ziua respectivă este ulterioară celei la care se face referire la lit. a).

Art. 59. – (1) În cazul în care consumatorul îşi exercită dreptul de retragere, acesta are următoarele obligaţii:
a) de a-l notifica pe creditor pe baza informaţiilor oferite de acesta potrivit prevederilor art. 46 alin. (1) lit. q), pentru ca exercitarea acestui drept să îşi producă efectele înainte de expirarea termenului de retragere;
b) de a-i plăti creditorului creditul sau partea de credit trasă şi dobânda aferentă de la data la care creditul sau partea respectivă din credit a fost trasă până la data la care creditul sau partea respectivă din credit a fost rambursată; dobânda se calculează pe baza ratei dobânzii convenite.

(2) Notificarea prevăzută la alin. (1) lit. a):
a) se face pe hârtie sau pe alt suport durabil aflat la îndemâna creditorului şi accesibil acestuia;
b) este transmisă prin mijloace admise legal, care asigură transmiterea textului actului şi confirmarea primirii acestuia;
c) este expediată înainte de expirarea termenului.

(3) Exercitarea dreptului de retragere îşi produce efectul de la data expedierii notificării de către consumator.

(4) Achitarea către creditor a creditului sau a părţii de credit trasă şi a dobânzii potrivit prevederilor alin. (1) lit. b) se efectuează fără nicio întârziere nejustificată şi nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la expedierea notificării de retragere către creditor.

Art. 60. – Creditorul nu este îndreptăţit la nicio altă compensaţie din partea consumatorului în cazul retragerii, cu excepţia compensaţiei pentru orice taxe nerambursabile plătite de către creditor administraţiei publice.

Vezi aici prevederile OUG 50 din 2010 privind contractele de credit pentru consumatori.

Asadar, va sfatuiesc sa trimiteti o reclamatie la Hora Credit, prin email la adresa: info@horacredit.ro sau la telefoanele +40 318 10 10 72 și +40 318 18 18 18, in care sa le cereti sa va anuleze contractul de credit.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu Hora Credit.

2 raspunsuri la “Pot renunta la creditul Hora Credit? Au dobanzi inadmisibil de mari: 62.000%

1. ovi

le am achitat TOATE ratele fara intarzieri si tot mai am 259 de lei de platit si am obs ca suma creste cu 4 lei pe zi.
    am apelat la o institutie de refinatare si mi au aprobat sa imi refinanteze 4 ifnuri da a trebuit sa cer de la aceste 4 ifnuri adresa de refinantea (un document). cu 3 ifnu am rezolvat prin email in 5 min am si primit documentul iar cu hora nici dupa 3 zile nu l-am primit prin diverse motive care mai mult par minciuni. banuiesc ca nu vor sa imi dea acel document deoarece apare ca am achitat tot. din cauza lor institutia de refinantare nu ma poate ajuta pana nu primesc acea adresa de refinantare si de la hora, din cauza lor nu am reusit sa imi inchid un ifn de la care am luat 2000 de lei cu conditia daca achit in 15 zile suma trebuie sa le dau 2750 in caz contrar suma datorata sare la 5760, asa ca din cauza mafiotilor de la hora am pierdut 3000 de lei asta pe langa cine stie cat defapt am platit lor peste suma datora la hora

2. costy iulian

la fel am pățit și eu am luat un credit de 2000 de lei și am plătit 1000 de lei din 2500 și acuma am de plata 1900 sunt niște hoti

− 2 = 3