Imprumut

BCR mi-a oprit tot salariul de pe card pentru o proprire la o datorie la Provident. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am doua fete in varsta de 13 si respectiv 6 ani. Sunt divortata de tatal fetelor mele din luna ianuarie 2015. In timpul casatoriei mele cu acest om, am facut un imprumut la PROVIDENT. La inceput am platit o parte din rate, iar dupa aceea nu am mai platit data fiind situatia materiala foarte proasta de atunci. EVIDENT ESTE FAPTUL CA NU AM CUM SA DEMONSTREZ CA AM PLATIT CATEVA RATE LA CREDITUL FACUT, DEOARECE am aruncat chitantele. Acest imprumut l-am facut acum ”nu stiu cat timp’. Pe data de 6 octombrie, ziua de virare a salariului la firma unde lucrasem pana pe data de 18 septembrie, merg la bancomat sa imi scot banii, pe care ii mai aveam de luat de la firma respectiva. CE CREDETI? FONDURI INSUFICIENTE, in conditiile in care angajatorul m-a asigurat ca am ”fost platita”. Sun la INFO BCR,banca la care aveam cardul de salariu si intreb de ce sunt FONDURI INSUFICIENTE Respectiva doamna imi explica foarte clar ca am o poprire pe salariu. TIN SA MENTIONZ CA nu am fost anuntata de catre banca sub nici un fel despre aceasta poprire. Firma la care am lucrat nu a primit nici o instiintare despre asta. VA ROG SA MA AJUTATI SI SA IMI SPUNETI CE DREPTURI AM IN SITUATIA ASTA. Stiu ca nici o banca din lume si nici un executor judecatoresc ”NU AU DREPTUL SA IMI OPREASCA DIN SALARIU MAI MULT DE O TREIME. Mie mi s-au oprit 930 RON, adica tot salariul. SPUNETI-MI CE TREBUIE SA FAC SA IMI RECUPEREZ DIFERENTA DE BANI LA CARE AM DREPTUL. Imi doresc sa platesc imprumutul, dar PE CALE AMIABILA, nu asa cum procedeaza ”ei”, deoarece sunt mama singura care creste 2 copii si pe deasupra mai stau si cu chirie. MULTUMESC

Postat in data: 10 oct., 2016

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 52 din 14 septembrie 2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr. 727 din 20 septembrie 2016

Postat in data: 22 sept., 2016

Cum poti grabi lichidarea unui credit la Idea::Bank prin procura?

Incerc de 4 zile sa aflu daca matusa mea care are procura sa imi administreze/inchida conturi poate face cerere de lichidare a unui credit. Primul contact cu banca a fost pe data de 15.09.2016. De atunci am sunat la banca de 4 ori, am trimis mail si nici acum nu am un raspuns daca accepta procura pentru a lichida creditul. Ce se poate face in acest caz?

Postat in data: 15 sept., 2016

Angajatorul e obligat sa plateasca bancii o parte din salariul meu, pentru achitarea unui imprumut?

Acum cativa ani am luat un imprumut de la banca. Am fost nevoit sa ma opresc din a-l mai plati (chiar daca mai aveam doar o mica parte de platit). Acum m-am angajat din nou si primesc plata in mana. Astazi, angajatorul meu a fost contactat de banca si ii cere sa plateasca o parte din salariu bancii. Este obligat sa faca asta? Sau poate sa continue sa-mi plateasca tot salariul, fara sa tina cont de cerere?

Postat in data: 27 iul., 2016

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016

Ce conditii trebuie indeplinite pentru ca o banca sa ma raporteze cu restante la Biroul de Credit?

Am fost executat de o banca pentru neachitarea unui credit. Am avut poprire pe salariu (o treime) timp de 3 ani de zile, timp in care „treimea” a fost virata lunar bancii. Dupa trei ani de zile de poprire, am contactat banca si, in urma discutiilor am acceptat oferta lor de inchidere a creditului. Precizez ca in primele 31 de luni de la inceperea popririi nu am fost raportat la BC, iar ulterior, in ultimnele 5 luni din perioada de 3 ani (36 luni) in care am avut poprire, m-am trezit raportat la BC. Am tot incercat sa aflu de la banca motivul pentru care am fost raportat in ultimele 5 luni si nu reusesc. Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru ca o banca sa ma raporteze cu restante la BC la respectivul credit aflat in executare, in ultimele 5 luni ale popririi?

Postat in data: 12 iul., 2016

E corect sa-mi faca poprire pe jumatate din salariu, daca stau cu chirie?

Acum 10 ani am luat produse prin doua banci si de-abia acum m-au gasit si mi-a venit proprire pe jumatate din salariu. E corect sa imi opreasca atat, tinand cont k stau cu chirie? Va rog ajutati-ma, sunt un om mai amarat.

Postat in data: 14 iun., 2016

Mai sunt in baza de date a Biroului de Credit ca dator, daca am facut un imprumut acum 8 ani si nu l-am mai platit?

Am facut un imprumut acum 8 ani de zile si nu l-am mai platit, mai sunt in baza de date ca dator?

Postat in data: 20 feb., 2016

Lucrez in Spania cu contract indefinit din 2007. Pot solicita un credit?

Postat in data: 16 dec., 2013