Raiffeisen Bank

Raiffeisen imi trimite notificari de plata, desi am cerut inchiderea cardului. Ce pot sa fac?
raiffeisen-reclamatie

Mă confrunt cu următoarea problemă. Am solicitat închiderea unui card de credit pentru cumpărături la una dintre agențiile Raiffeisen Bank. Între timp agenția s-a închis si după câteva luni am început să primesc notificări de plată prin poștă și prin sms cu sume de plată aferente acestui card.

Am contactat telefonic Raiffeisen Bank, iar aceștia mi-au transmis ca e posibil să se fi pierdut documentele care atestă închiderea contului la momentul închiderii agenției.

Am trimis pe e-mail centrala@raiffeisen.ro copia dupa notificarea privind renuntarea la cardul de credit și foaia de vărsământ care atestă plata sumelor rămase de achitat la momentul închiderii contului, dar nu am mai primit nici un răspuns.

Încă primesc aceste notificări de plata, ce se poate face în această situație? Mulțumesc!

Postat in data: 17 dec., 2021

De la ce banca e mai avantajos sa scot lei de pe un card in euro?

Buna seara, am vazut ca ati postat pe un site diferite indicatii oamenilor ce bancomate sa foloseasca pt a avea un comision de schimb mai mic. O indrumare va rog, ca sa scot lei in tara de pe un card de euro spaniol cu un comision cat de cat bun, ce imi recomandati? Bcr ul ofera la conversie 1-euro – 4,383, Brd-4,47 iar Raiffaisen – 4,55.

Postat in data: 06 dec., 2021

Raiffeisen mi-a pus poprire pe indemnizatia copilului, desi mi se opreste deja din ea. Ce pot sa fac?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, nu știu ce trebuie sa fac si unde sa depun reclamație. Eu sunt in creștere copil si mi se opresc odată banii din
indemnizație ,si încă o data îmi oprește banca Raiffeisen.
Banca stie problema și îmi mai opresc ei o data pt ca așteaptă Înștiințare de la executor. Eu am vb cu executorul a zis ca o sa rezolve problema dar nimic eu tot contul blocat îl am.Mulțumesc!
As mai vrea sa precizez ca eu sunt girant la creditul care s-a luat și titularului i se opresc odată banii.Este normal sa am și eu poprire?

Postat in data: 05 dec., 2021

Cat dureaza un transfer de bani de pe card BCR pe card Raiffeisen?
card-george-bcr

Bună ziua, daca o persoana mia transferat dupa card BCR pe cardul meu Raiffeisen sambata la ora 23, în cat timp intra banii? Eu cred ca trebuia sa între ca este online card pe card.

Postat in data: 24 oct., 2021

Banca poate sa-mi anuleze refinantarea daca nu le dau inchiderea de cont?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, am obținut un credit de refinanțare de la Banca Raiffeisen, am achitat integral cardul de credit de la Banca Romanesca, conform contractului, am trimis cererea prin care am solicitat închiderea de cont și o adeverință care sa tina loc de dovadă până la obținerea închiderii efective a contului, totuși cei de la Raiffeisen îmi spun că pot să îmi rezilieze contractul daca nu le dau cu închiderea de cont, Banca Românească nu-mi poate elibera documentul de închidere de cont mai devreme de 2 luni, ce se poate întâmpla din partea băncii Raiffeisen?”

Postat in data: 21 oct., 2021

Cum pot sa primesc prima de stat de la Banca pentru locuinte Raiffeisen (Aedificium)?
reclamatie Raiffeisen Bank

Buna ziua, as dori să știu dacă îmi puteți da sfaturi pt a-mi recupera primele de la stat de la Banca Raiffeisen?

În linii mari va spun că avem 2 conturi (chiar 3, doar că fetița minora nu beneficiază de prima de la stat, lucru aflat ulterior), suma totală a conturilor este de aprox 44700 lei pe cele două conturi, urmând a se adaugă prima de la stat de 5427 lei/cont.

Banii au fost retrași din cont in noiembrie, pt că așa am fost sfătuiți de angajata din banca.

In 03.09.2021 am primit o înștiințare cum că dacă ducem facturi emise din data de 30.11.2020- 30.05.2021 putem sa ne primim primele de la stat. Eu nu înțeleg cum sa duc facturi retro??? Cine îmi dă mie facturi din mai??? și de ce am fost înștiințată in septembrie de aceste facturi?

Eu nu vreau să renunț la dreptul meu, aveți cumva o idee sau un sfat care ar putea să mă ajute?
Cu stima

Postat in data: 09 oct., 2021

Pot sa scot alocatia de pe cardul Raiffeisen, daca ghiseele s-au desfiintat?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Alocatia fiului meu intra pe un card Raiffaisen Bank, nici un alt venit doar alocatia. de câteva luni când vreau sa scot alocatia pe display-ul bancomatului scrie – 250 RON. am scos alocatia de la ghișeul băncii doar ca Raiffaisen Bank de la Tg jiu de luna aceasta nu mai are ghișeu de ridicat bani asa mi sa spus. nemaiputand ridica banii de la ghișeu, dacă încerc sa scot de la bancomat mi se opresc cei 250 de lei ? Și dacă da, ce este de făcut. Va multumesc

Postat in data: 06 sept., 2021

Raiffeisen Bank, amendata de ANPC pentru ca nu a respectat un ordin de despagubire a clientilor cu dobanzi majorate la credite

Postat in data: 05 sept., 2021

In cat timp imi poate gasi ANAF noul cont deschis la banca?

As avea nevoie de un răspuns.. Eu am proprire pe contul Raiffeisen și între timp mi am făcut un cont pe banca Transilvania pentru a mi putea ridica salariu. As dori sa știu în cât timp ma vor putea găsi cei de la Anaf pentru contul nou făcut? as dori un răspuns

Postat in data: 06 apr., 2021

Pot sa transfer euro intr-un cont bancar in lei la Banca Transilvania sau Raiffeisen?

Daca vreau sa retrag bani de pe aplicatia Binance, trebuie sa retrag in euro, pot sa retrag suma in euro intr un cont in lei ? Am cont la banca transilvania si la raiffeisen, care dintre acestea 2 va face conversia automat sau imi va permite sa fac transferul ?

Postat in data: 30 ian., 2021

Raiffeisen nu raspunde la telefon. Ce pot sa fac?
raiffeisen-reclamatie

Am incercat de mai multe ori sa sun la Raiffeisen Bank, dar nu raspunde nimeni. Luni trebuie sa plec din tara si inca nu am primit cardul de salariu reinnoit. Am fost la o agentie a bancii, dar nu stiu unde este cardul. Ma puteti ajuta?

Postat in data: 22 ian., 2021

Ce trebuie sa fac daca mi s-a blocat cardul in bancomat?

Mi s-a blocat un card de debit Unicredit intr un bancomat Raiffeisen impreuna cu suma de 2000 ron fara explicatii.

Am sunat la numarul de urgenta de 4 x15 minute in care am vorbit cu robotul.

4 zile mai tarziu sunt in aceeasi situatie fara card si bani.

Unde trebuie sa apelez pentru recuperare bani si daune?

Postat in data: 28 nov., 2020

Cum pot scapa de poprirea ANAF, platind online datoria?

Bună seara! Am o poprire pe contul Raiffeisen din partea ANAF. Vreau să plătesc online și să scap de poprire. Nu sunt în România și până nu se rezolvă cu covidul ăsta, nu știu exact când ajung. Cum trebuie să procedez ? Mulțumesc!

Postat in data: 07 nov., 2020

La care banca sa-mi fac un card? Care are cel mai mic comision lunar de intretinere?

bună ziua, dacă as dori un card 💳 ce comision am pe luna 🌚 pentru întreținere?

Postat in data: 24 aug., 2020

Raiffeisen Bank imi opreste tot salariul pentru o restanta la credit. Ce pot sa fac?

Salut, am un credit la Raiffesen Bank si cu timpul mi s-au adunat restanțe, desi ei conform contractului mi-au oprit 1/3 din venit, fara sa ma dea in judecata. Insă de azi mi-au pus RETINERE pe toată suma restanta (deci imi opreste tot si la avans si la lichidare), iar restanța s-a adunat, aceasta ar însemna să muncesc „degeaba” 8 luni sa vin la zi si tot imi ramane de plata, dc imi puteți da un sfat?

Postat in data: 29 iun., 2020

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Postat in data: 09 apr., 2020

Cum se face cererea de amanare a ratelor la Raiffeisen?

Ce trebuie sa contina cererea amanarii ratelor la Raiffeisen Bank, este vorba de un card de cumparaturi.

Postat in data: 02 apr., 2020

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului

Postat in data: 27 mart., 2020

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

Postat in data: 22 ian., 2020

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Postat in data: 26 nov., 2019