reclamatie banca

Mi-au blocat banii investiti in bitcoin prin platforma Merrics Invest. Ce pot sa fac?
merricks invest bitcoin

Buna ziua,va rog sa ma ajutati daca puteti in aceasta problema,iar daca nu se poate sa ma informati la cine sa apelez?

Anul trecut prin septembrie am inceput tranzactia cu bitcoin pe o platforma Merrics Invest,cu 250 euro,acesta era punctul de pornire!

M-au intrebat daca stiu sa tranzactionez,daca nu sa-mi dea un instructor specializat in acest domeniu.

Am apelat la un instructor care zicea ca o sa ma invete sa tranzactionez,dar facea el in locul meu,mie aratandu-mi de la o zi la alta cum creste dobanda,punandu-mi la dispozitie o platforma si ma logam direct dintr-o aplicatie,pe care tot ei mi-au pus-o la dispozitie.

Totul a mers frumos,dobanda crestea de la o zi la alta,foarte repede si substantial,numai ca ,dupa cateva saptamani mi-a solicitat sa vin cu o suma mai mare,sa investim in contracte foarte profitabile.Eu le-am spus ca nu am de unde sa fac rost de acesti bani de 5000 euro, dupa care nu mi-a mai raspuns la telefon,eu incercand cu
multe mesaje dar degeaba!

La un moment dat ma suna o fata din partea firmei si spune ca acel baiat-instructor nu se mai ocupa cu partea aceasta si ca o sa ma preia ea !
La fel s-a intamplat si cu aceasta fata,care se dadea drept director financiar si dupa un anumit timp mi-a cerut sa tranzactionez cu o suma mai mare,eu spunandu-i la fel ca nu am de unde si atunci ea a zis ca o sa investeasca acea suma disponibila in depozit intr-un contract mai mic,el fiind de 2000 euro.
dupa un timp de doua saptamani vad ca nu apare nimic pe platforma si o rog sa-mi spuna ce se intampla?
Tocmai am vrut sa va sun,zice ea,ca ati avut noroc ca vi s-a dublat suma,aparand pe platforma mea o suma de 5891 euro,suma ce m-a speriat,eu cotizand doar cu 250 euro.
Atunci i-am propus ca vreau sa scot o mie de euro,ca am nevoie pentru operatie,la care ea a spus ca ma ajuta,dar ca trebuie sa mai pun eu 1000 de euro,ca asa functioneaza sistemul si pe urma mi-i returneaza pe toti in cont.

Mi s-a parut cam dubioasa aceasta situatie,dar fiind foarte convingatoare ca numai asa pot sa scot acei bani,am facut prostia de am depus inainte de sarbatori 1000 de euro.Sistemul i-a luat foarte repede,dupa care mi-a zis ca in decurs de 10 minute trebuie sa-mi intre in cont toata suma,adica vreo 2000 euro,transformati in lei.
A trecut o zi,au trecut doua mie nu mi-au intrat nici un ban,dupa care am sunat-o sa intreb de ce nu mi-au intrat banii?Ea mi-a zis ca s-au blocat intr-o celula la BINANCE si nu au intrat unde trebuie si ca ar trebui sa mai repetam operatia,ca numai asa poate sa deblocheze banii din acea celula.

Atunci am regretat amarnic pentru ca mi-am dat seama ca am fost inselata si bineinteles ca au sters platforma sa nu mai fie nici o dovada de excrocherie!
V-am detaliat toate acestea pentru a ma indruma ce as putea sa mai fac,daca este vreo posibilitate de a-mi recupera banii?
Va multumesc ca mi-ati ascultat plangerea mea!
Astept raspunsul d-voastra!
Multumesc!!!

Postat in data: 24 ian., 2023

Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Postat in data: 20 ian., 2023

Cum fac o reclamatie la Vodafone, pentru cost suplimentar la depasirea traficului de internet?
reclamatie factura vodafone

„Sunt studenta din Ucraina si cand încheiat contractul cu vodafone am ales un abonament de 8 euro și am avut internet în limit de 25 GB, nu am fost preîntâmpinată ca în cazul de trecerea peste acest limit sunt creditata automat cu internet la un cost diferit de abonament . După o luna de utilizare am avut o factura cu cost suplimentar în jur de 230 lei.
Am fost la un magazin vodafone Arsis și mi s-a spus ca e mai bine să trec la un abonament de internet nelimitat pentru sa nu mai am cost suplimentar . Dar ca să trec la el a trebuit oricum sa plătesc factura inclusiv cu costul suplimentar . Am plătit și m-au trecut la abonament RED 15 de 11 EURO . Am așteptat un SMS dar asa și nu a mai
venit , atunci dna de la Arsis a tipărit hârtiile, ceea ce a confirmat că am trecut la alt abonament….

După un timp de 2 săptămâni a venit un mesaj ca am un cost suplimentar de 42 EURO … iarăși m-am dus la arsis și angajatorul a spus ca factura e din cauza internetului … Am întrebat cum e posibilă treaba ? Și am arătat hârtiile unde CLAR era scris ca am
solicitat schimbarea abonamentul …. Angajatorul a spus ca nu știe din ce cauza … dar procedura nu a mai mers … apoi a chemat pe o doamnă și ea a apelat cuiva .. a introdus ceva cod … parola … In final a zis ca în data când am fost sa schimb abonamentul a fost o eroare în sistemul de vodafon și nu a funcționat corect …. în urma urmei angajatorul a spus : ,, Acum e tot ok ,,
Și mi-a venit mesaj ca să schimbat abonamentul la internet nelimitat. Am dat un apel de control și a venit mesaj ca costul suplimentar a fost de 0.00 EURO

De atunci M-am folosit liniștit de internet ȘTIIND ca am internet NELIMITAT ..
Peste 1 săptămâna am plecat în alta tara și ca să nu am cost suplimentar am dezactivat cartela . ..
M-am întors în România și ca să pot suna m-am dus la arsis să plătesc factura .. când acolo : aproximativ 420 lei !!!! …….
Am întrebat: din ce cauză ?
Dna angajatoare a insistat sa plec la un oficce de vodafon deoarece ea nu are acces la toatele datele mele …
La oficce au spus ca abonamentul să activează începând cu data de 08.01.2023 dar am schimbat abonamentul pe data de 09.11.2023 ..
…. deci am rămas păcălită …. deoarece angajatorul nu mi-a dat asa informație… a spus ca abonamentul să schimba doar după plata facturii… iar la oficce au spus ca abonamentul se va schimba după ce o sa plătesc factura în valoarea de 420 lei !!!
Dar sunt studenta , și nu am posibilitate de a plăti factura care sa format nu atât din greșeală mea cât din cauza informării incorectă ..
Oare pot face o reclamatie ? La ce pot insista ca să nu plătesc aceasta greșeală?”

Postat in data: 19 ian., 2023

Cum pot fi stearsa din baza de date de la Biroul de Credit, cu un card Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Bună seara! As dori să știu dacă pot fi stearsa din baza de date. Am avut un card de cumpărături la Cetelem. Am avut ceva întârzieri dar am platit și în avans când am închis contul. Nu pot face o refinanțare din cauză că sunt băgată in baza de date. Vă rog frumos, am mare nevoie. Nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit si ca voi avea probleme cu refinantarea.”

Postat in data: 16 ian., 2023

Pot IFN-urile sa-mi dea imprumuturi, daca nu mai fac fata la dobanzile de la creditele bancare?

am doua credite ,unul la ing si celalalt la bcr . din cauza unor probleme medicale ale sotiei am apelat la ifn-uri . deja gradul de indatorare depasea 40% la cele doua credite. intrebarea este , puteau ifn-urile sa mai acorde imprumuturi , deoarece nu mai facem fata la dobanzile pe care le au si nu mai putem asigura cheltuielile lunare pt
utilitati si copii.
Multumesc anticipat.
poate aveti o solutie si pentru noi.

Postat in data: 16 ian., 2023

S-a prescris creditul, daca nu mi-a venit nicio notificare timp de 8 ani?

„Bună ziua, Dacă am făcut câteva credite acu 8 9 ani și nu mia venit nici o notificare de atunci sau prescris creditele alea? Menționez că de 4 ani am apartamentul pe numele meu și nu miau pus sechestru pe el!”

Postat in data: 15 ian., 2023

Cardul Revolut mi-a fost retinut in bancomatul BT. Ce pot sa fac?

Aveam un card revolut premium 24k cu aur.
L am bagat intr un atm BT. Am scos 900. Tranzactia a mers, insa cand cardul trebuia sa iasa, a iesit doar putin si s a dus inapoi in atm.
Cardul 24k revolut gold plated este mai gros un pic. Banii nu mi au fost scosi. BT a zis sa vorbesc cu revolut pt refund. Revolut are 45 de zile pt rezolvare, timp in care banii mei sunt la BT. Cum procedez?
Nu mi se pare deloc normal.

Postat in data: 15 ian., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Daca am gresit pinul pe aplicatie de 3 ori si mi s a blocat contul, pot scoate bani din bancomat?

Buna ziua as dori sa vă întreb dacă am greșit pinul pe aplicație de 3 ori și mi s a blocat contul pot scoate bani din bancomat?

Postat in data: 15 ian., 2023

Pot sa-mi deschid cont la o banca din Germania, daca am datorii in Romania?

Dacă am datorie la o banca din România pe care nu am plătit-o de 5 ani și ma angajez în Germania și îmi fac cont la o bana de acolo pot păți ceva?

Postat in data: 12 ian., 2023

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd?
you brd problema token

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd? vă rog să mă anunțați.

Postat in data: 06 ian., 2023

Cum imi deschid aplicatia BTPay pe noul telefon?
btpay aplicatie

De ce nu pot să-mi redeschid aplicația btplay pe noul telefon?

Postat in data: 05 ian., 2023

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Pentru inchiderea cardului Avantaj ce trebuie sa fac?
card avantaj inchidere

Postat in data: 04 ian., 2023

Itrust este sigura pentru a cumpara bitcoin?

Știți ceva despre ltrust? E sigura? Pot sa cumpar bitcoin?

Postat in data: 04 ian., 2023

Cum pot scapa de sechestrul pe masina?
cec bank dobanda depozit

Buna dimineata.Am citit cu interes articolele Dvs de pe reclamatiibanci.ro și va mulțumesc enorm pt aceasta oportunitate de ajutor acordată tuturor persoanelor cu aceasta problema împovărătoare:sechestru pe masina.Sper din suflet sa îmi puteți acorda din timpul Dvs si sa ma ajutați cu problema mea.

In cateva cuvinte: Tatăl meu in vârsta de 72 de ani are sechestru pe masina si conturi pt un credit bancar la CEC BANK .Este însoțitor pt mama mea care este încadrată cu grad maxim de handicap ,nedeplasbila,necesitând doar însoțitor in urma multiplelor accidente vasculare.Întrebarea mea este pot face contestație la sechestru pe masina tatălui meu,având in vedere ca este singurul mod prin care se pot deplasa la spital,la multiplele controale medicale lunare,urgente medicale,ei locuind și la 7 km de oraș .

Dacă da,ma puteți ,va rog din suflet cu un model de contestație pt situația dată,ei neavând cunoștințele și veniturile necesare angajării unui avocat.Are termen de 5 zile începând de ieri deja,altfel cred ca o sa ii scoată masina la vânzare.Va implor sa ne ajutați 🙏🏻🙏🏻🙏🏻😭😭😭😭😭
Va mulțumesc din suflet și aștept cu nerăbdare răspunsul Dvs Un an nou fericit și tot binele din lume va dorim
Cu deosebit respect

Postat in data: 03 ian., 2023

Este normal ca banca sa-mi popreasca toata prima de la serviciu?

Bună ziua!
Mă scuzați pentru deranj. Este normal ca cei de la Banca Transilvania sa popreasca toată suma din bonusul( prima de la serviciu)? Au spus ca ei nu știu ce este și ca de aceea a fost poprita toată. Fiind venit de la serviciu ce îl primesc lunar pe lângă salariu nu este normal sa fie poprit 33%.
Va mulțumesc

Postat in data: 02 ian., 2023

Pot sa platesc in Romania un credit auto din Germania?

Am un credit ptr masina, luat in Germania, pe o perioadă de 8 ani, din care cca. 1 an si 7 luni este plătit …in acest moment , ne gandim, ca pana la finalul anului viitor sa ne întoarcem în românia. Pot veni cu masina permanent in romania si sa plătesc de
aici , în continuare, rata…sau exista vreun impediment??

Multumesc anticipat

Postat in data: 29 dec., 2022

Care este contractul standard al creditelor acordate de Hora Credit?
hora credit contract

Care este contractul pentru creditele de la Hora Credit?

Postat in data: 25 dec., 2022