Etichete: trezorerie

Platile catre Trezorerie se pot face si online, sau doar la ghiseul bancii OTP?

„OTP BANK Botosani refuza platile online catre Trezoreria Statului, spunand ca aceste plati se pot face doar cu op depuse la ghiseu.
Mentionez ca, comisioanele la platile prin op depuse la ghiseu sunt duble fata de platile online.
Este normal si legal ?”

Postat in data: 23 apr., 2023

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

Postat in data: 28 nov., 2019

Este corect ca BRD sa-mi ia comision pentru incasarea indemnizatiei de handicap?

BRD incaseaza in cazul transferurilor bancare de la o alta banca in cont BRD suma de 4lei/operatie indiferent de valoarea tranzactiei. Am cerut la DGASPC sector 3 achitarea indemnizatiei de handicap in contul curent de la BRD.

Indemnizatia se compune din 2 sume: indemnizatia propriu zisa si bugetul complementar. Pentru fiecare din aceste sume, BRD-ul mi-a oprit cate 4lei.

Este corect ca indemnizatia si asa mica sa fie micsorata cu acest comision? N-ar trebui platit comisionul de DGASPC sau de banca? Nu stiu cum este in cazul virarii pensiei in cont cand pensia nu e afectata de comisioane.

Pana recent primeam banii prin mandat postal si suma nu era grevata de vreun comision dar nefiind o mare parte din timp la domiciliu mi s-a parut o solutie mai buna transferul bancar. Pare-se ca am gresit.

Se poate totusi face ceva in afara de revenirea la mandatul postal?

Va multumesc mult

Postat in data: 26 mai, 2016

Pot sa platesc amenda la trezorerie, pentru a evita comisioanele de poprire exorbitante ale bancilor?

Pentru o amenda neplatita din 2001 de 60 lei, m-am trezit astazi cu poprire pe contul de la BT in care intra DOAR alocatia. Au luat deja 15 lei comision de instiintare si au mai blocat inca 31 lei comision pt virarea banilor. Urmeaza sa le fac adresa si sa cer returnarea banilor opriti ilegal.

Separat a sosit poprire si pe contul de la alta banca in care imi intra salariul. Aici nu am ce reclama, dar intrebarea este urmatoarea:

Daca merg la trezorerie si platesc amenda plus taxa de 10 lei de executare silita, pot sa solicit bancilor sa nu mai trimita banii, ca sa pot scapa de comisioanele exorbitante?

Daca mai vine poprire si pt cei 10 lei de executare silita ar fi culmea sa platesc cate 50 lei comisione la fiecare banca!

Postat in data: 09 mart., 2016