Etichete: procedura poprire

Care este procedura executarii silite daca nu platesc creditul la IFN?
terra credit poprire

„Am primit în data de 27 martie 2023, un email de la Terra Credit în care eram notificat ca trebuie sa plătesc împrumut integral în maxim 5 zile de la data primirii acelei notificări, altfel se va începe procedura de executare silită. Zilele de întârziere de la data scadentă au ajuns la 97 zile.

Dacă nu voi plăti în termen de 5 zile de la primirea acelei notificări, mi se va pune proprire pe salariu sau care e procedura? Nu înțeleg exact.
mersi”

Postat in data: 29 mart., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Bună ziua as avea și eu o rugăminte la dumneavoastră dacă se poate să îmi spuneți sunt in concediu de creștere copil cu grad de handicap se poate pune poprire la AJEPIS pentru indemnizația ce o iau ptr copil ?
Cu stima va mulțumesc

Postat in data: 28 nov., 2022

Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?

penalitati, datorii, poprire
Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?
penalitati, datorii, poprire

Postat in data: 21 ian., 2022

Este corect ca banca sa sustraga integral o suma ce provenea dintr-un credit non-bancar, in contul unei datorii?

Sotului meu i-a fost blocat cardul, in prima faza i s-au sustras 30% din salariu, pe urma au sustras total si o suma ce provenea de la un credit nonbancar. Este corect sa se procedeze asa?

Postat in data: 20 oct., 2015

Cati bani mi se pot opri din salariu pentru doua popriri, la serviciu si la banca?

Am doua popriri in valoare de 6267,29ron. Pana la data de 09.09.2015 mi s a retinut de catre firma suma de 4200ron. La ultima incasare a salariului (09.09.2015) insa si banca la care imi incasez salariul mi-a retinut jumatate din jumatatea ramasa din salariu dupa retinerea facuta de firma.
Cf procedurii nu se poate retine mai mult de 50% din salariu pt doua popriri. Am doua intrebari:
1. Procedura poate fi interpretata in asa fel incat sa mi se poata opri 75% din salariu?
2. In acest moment mai am de plata aproximativ 2000 ron, reprezentand mai putin decat suma oricarei popriri din cele doua. Se considera ca am doua popriri pana la achitarea sumei cumulate a celor doua, sau din momentul in care am achitata o poprire se considera ca mai am o singura poprire si se opreste doar 30% din salariu? Multumesc anticipat

Postat in data: 19 sept., 2015