Etichete: retine

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

In cazul popririi pe salariu se pot retine indemnizatiile maternale si de hrana?

Buna seara ! In cazul popririi pe salariu se poate retine suma datorata din sumele incasate reprezentand indemnizatie de risc maternal? Dar din sumele cu titlu de indemnizatie de hrana? Va multumesc anticipat.

Postat in data: 10 mart., 2018

Daca titularul creditului a inceput sa plateasca, se mai retine de la giranti?

Va rog sa ma lamuriti: in cazul cind imprumutul a fost dat la executor si a inceput sa plateasca, mai trebuie sa retina de la giranti?

Postat in data: 18 ian., 2018

Cat se poate retine din salariu pentru doua popriri de la un singur creditor?

Stimate domn, va adresez rugamintea de a va exprima un punct de vedere cu privire la urmatoarea situatie:

Cei 50% care se pot retine din salariu in cazul unei popriri se aplica doar in situatia existentei a minim 2 creditori, sau se aplica si in cazul in care exista un singur creditor care a infiintat pe contul meu 2 popriri distincte, pentru doua carduri de cumparaturi.

Creditorul Credit Europe Bank a infiintat pe contul meu 2 popriri pentru 2 carduri de cumparaturi si, avand in vedere ca este un singur creditor, doresc sa stiu daca mi se va retine 33% sau 50% din salariu.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 14 apr., 2017

E legal ca banca sa-mi puna o noua poprire pe salariu daca la serviciu mi se retine deja jumatate?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema pe care o am cu BRD, care mi-a facut a treia poprire pe salariu, desi mi se retinea deja jumatate la serviciu. Mai exact, din salariul meu de aproape 3.000 de lei, la serviciu mi se retineau pana acum jumatate, in jur de 1.500, pentru plata a doua datorii. Ieri insa m-am trezit ca si de pe cardul de salarii banca BRD mi-a mai retras o treime pentru o noua poprire trimisa de un executor pentru un card pe care l-am achitat. Cei de la banca mi-au spus sa le duc o dovada de la serviciu ca mi se retin acolo banii pentru aceasta noua poprire. E legal sa mi se ia inca o treime din salariu, in plus fata de jumatate cat mi se retine deja la serviciu?

Postat in data: 29 nov., 2016

Are dreptul banca Raiffeisen sa-mi blocheze contul poprit daca banii din salariu se retin de firma angajatoare?

Va scriu din partea unui prieten care are cont de salariu deschis la banca Raiffeisen – sucursala Braila.

Lunar dansul trebuie sa mearga personal la banca cu cartea de identitate ca sa isi poata ridica suma de bani ramasa din salariu, dupa plata popririlor, in baza unei adeverinte eliberate de catre contabila firmei angajatoare (mentionez ca are mai mult de 1 poprire).

Aceste popriri se platesc de catre firma angajatoare in contul executorului/executorilor judecatoresti.

Banca ii ia lunar un comision de aproximativ 15 lei pentru ca ridica banii de la casierie.

Va rog sa-mi spuneti daca are dreptul banca sa blocheze contul sau nu?

Mentionez ca in momentul in care introduce cardul in bancomat ii apare o suma negativa.

Multumesc frumos pentru ajutor!

Postat in data: 18 nov., 2016