Etichete: protectia consumatorului

Vodafone nu mi-a trimis telefonul si contractul, desi mi-a facut abonament. A fost un abuz, m-au furat. Ce pot sa fac, unde pot sa-i reclam?
vodafone-reclamatie-abonament

Buna seara. In urma refuzului meu de a face abonament si a-mi porta numarul la cei de la Vodafone, acestia au convenit contrar si mi-au facut abonament fara a trimite prin curier contractul pentru a-l semna, fara a trimite telefonul care facea parte din abonament si fara a trimite cartela pentru portare. In momentul de fata mi-au blocat numarul de telefon de trei zile, pentru a face portarea. Dupa numeroase sesizari si convorbiri telefonice cu ei si promisiunea ca vor anula totul, tot nu s-a rezolvat nimic. In acest moment eu nu pot beneficia de telefonul meu. Tot ce au facut a fost in mod abuziv, fara acordul meu. Practic m-au furat. Doresc sa merg m-ai departe pe cale legala si sa-mi plateasca daunele pe care le suport de trei zile fara telefon. Doresc sa ma indruma-ti catre organele competente. Va multumesc.

Postat in data: 18 dec., 2020

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

Postat in data: 22 iun., 2020

Bancomatul Euronet mi-a luat comision de 33 de euro in Grecia! Ce pot sa fac?

Mi s-a intamplat ca in Grecia sa am nevoie de cash si singurul atm apropiat era unul euronet.
Cardul meu este in euro, aveam euro pe el (normal), l-am folosit in Germania, Belgia, Olanda etc si nu mi s-a luat comision, asa cum aveam contract cu Unicredit.

Am introdus cardul in bancomat si nu m-a interesat ce scrie pe ecran, eu stiind ca am 0 comision, am primit cei 200 euro solicitati si
surpriza: comision de 33 euro la retragere!

Cum au procedat talharii de la Euronet Grecia: mi-au facut schimb valutar din euro in lei, apoi din lei in euro si mi-au eliberat banii…

Asadar la o retragere de 200 euro am platit 33 euro comision prin aceasta manevra.

Poate faceti public acest lucru macar cei care nu au „beneficiat” de aceasta manevra sa fie atenti de unde ridica banii.

Postat in data: 27 aug., 2019

BRD mi-a blocat conturile fara sa ma anunte. E legal?

BRD mi-a blocat conturile deoarece nu mi-am actualizat datele personale, am primit o notificare ca isi rezerva dreptul sa blocheze conturile acum 1 an, dar de atunci nimic, acum cineva a incercat sa faca o plata si i-au spus ca am conturile blocate …

Intrebarea mea e: e legal sa imi blocheze banii si sa nu mai am access la conturi pana nu imi actualizez datele personale?

E legal sa imi blocheze conturile fara sa imi spuna : conturile or sa fie blocate incepeand la data de xxx? multumesc

Postat in data: 17 iul., 2019

Cum am fost furat de Vodafone la factura abonamentului, iar ANPC mi-a facut dreptate

Am avut un abonament la Vodafone si l-am transferat de pe persoana fizica pe firma, in aceleasi conditii.

In luna urmatoare transferului, ma trezesc cu o factura cu o valoare dubla fata de cea obisnuita.

Am sunat la Vodafone si un operator s-a straduit sa ma convinga ca nu e nicio greseala, ca asta e procedura Vodafone, de a percepe costul abonamentului cu o luna in avans.

Degeaba i-am spus ca Vodafone m-a taxat, de fapt, de doua ori pentru aceeasi luna de abonament, a ramas ca ei.

Astfel ca am facut o reclammatie la ANPC, care fireste ca mi-a dat dreptate si a obligat Vodafone sa-mi restituie banii. Va trimit o fotografie cu raspunsul ANPC.

Asa am fost furat de Vodafone, desi nici eu nu credeam ca o ditamai firma engleza se poate deda la astfel de mizerii.

Intre timp am renuntat la Vodafone, care oricum ma taxa foarte scump si pentru traficul de net suplimentar, si am ales Telekom, unde am un abonament foarte OK, de 5 euro, cu trafic net nelimitat si semnal si viteze foarte bune.

Am vrut sa va transmit aceasta experienta nefericita cu Vodafone pentru ca si altii sa stie sa se fereasca de aceasta firma, presupun ca nu sunt singurul care am patit-o cu ei.

Postat in data: 29 mai, 2019

Firma de recuperare Rabon si BEJ mi-au luat mai multi bani decat trebuia! Ce pot sa fac?

In anul 2007 am facut un imprumut de 23.000CHF la banca Volksbank, in Campulung/Arges. Un an a fost ok, intrucat plateam lunar banca fara probleme, insa, atunci cand au fost retinerile de 25%, rata o plateam doar 3 sferturi, nu 180 franci. Din cauza la 3 luni, am platit suma de 1600 de franci bancii si imediat ce au incasat acesti bani (6000 ron), banca a cesionat creanta catre Rabon Credit solutions Romania S.R.L.

Din acest motiv,in 07.07.2015 am promovat o contestatie la executare si de atunci au inceput procesele cu banca, executorul si recuperatorul.

In 05.02.2018 am achitat in totalitate creanta transmisa de Rabon, unde atat ei, cat si executorul, ma amenintau sa platesc cat mai repede creanta, ca dosarul meu este la ei si-mi poate scoate ap. la vanzare (am ipotecat ap.ca o garantie).

Chiar daca le-am achitat, Rabonul mi-a zis ca trebuie sa-i platesc si executorului, la suma de mine achitata (2930 euro=3400 franci elvetieni), suma de 7289 lei, impusa de executor.

Cand mi s-au retinut de la scoala (507 lei) si apoi din 2017 pe cuponul de pensie (554lei), suma s-a ridicat la 6895 lei.

Am contactat Rabonul si-am intrebat-o de ce executorul mi-a mai retinut pe 11 luni (martie (fara aprilie) 2017-martie 2018, suma aceea, deoarece nu mai avea pe ce sa-mi faca executarea silita.

I-am cerut prin mesaj electronic d-nei de la Rabon sa-mi spuna daca din suma achitata de mine integral au fost alocati si executorului, unde nu am mai primit nimic.

Va intreb, a fost legal ca executorul sa-mi mai retina acei bani (6895 lei) si sa-mi ceara executorul contul meu, intrucat i-a intrat in contul bancii lui mai multi bani de la mine, acea suma infima (209 lei).

I-am raspuns executorului ca in contul lui sunt mult mai multi bani decat aceea ce doreste sa mi-o dea.

Nu am dat nici un cont executorului, intrucat consider ca acei bani au fost insusiti atat de Bej, cat si de Rabon.

Va multumesc!

Postat in data: 23 mai, 2019

ATM-ul mi-a eliberat mai putini bani decat am solicitat. Ce as putea face sa-mi recuperez banii?

In data de 21.11.2018 ora 15.52 am solicitat retragerea salariului din ATM-ul Raiffesen din Bank Poeni Teleorman, card emitent Raiffesen Bank. Am solicitat 2000 de lei cu chitanta, tranzactia a decurs normal primind chitanta cu suma solicitata, dar din suma de bani primita cand am numarat, constat ca imi lipseste 100 de lei.

Am sunat imediat la numarul de pe card la Raiffesen Bank dar fara rezultate. Am sunat la un alt numar de telefon, mi-a raspuns un operator careia i-am reclamat incidentul, apel inregistrat, amabil mia cerut integral o serie de dat inclusiv precizand si cate bancnote am primit si din care si datele de pe chitanta eliberata de ATM care cu greu le-am descifrat cu ajutorul unei lupe de marit deoarece imprimarea era indescifrabila din cauza lipsei de cerneala.

Optimist ca poate imi voi recupera banii, am trecut in asteptare. In date de 23.11.2018 primesc mesaj pe telefon ca „Solicitarea dumneavoastra cu nr. de inregistrare a fost inregistrata,vom reveni dupa finadizarea investigtiei in scurt timp).”

Intre timp in data de 29.11.2018, execut o noua retragere de la acelasi ATM de data aceasta am solicitat 1500 de lei. Dar iar ghinion, la numararea banilor in fizic lipsa 100 lei.

Reclam din nou incidentul unui alt operator unde semnalez ca sunt la un al doilea incident de acest gen si ca sunt in asteptarea unui raspuns inca neprimit. In data de 3.12.2018 primesc de asemeni mesaj cu numar de inregistrare idem ca primul.

In data de 6.12.2018, primesc mesaj la prima cerere ca „Solicitarea dumneavoastra necesita timp suplimentar de analiza. Depunem toate eforturile pentru a reveni cu un raspuns in maxim 30 de zile”.

In data de 13.12.2018, primesc din nou mesaj la cea de a doua cerere, idem cu prima, asteptare 30 de zile.

Dupa mai bine de o luna si jumatate de la primul incident, neprimind niciun raspuns, am apelat din nou callceter *2000 pentru a ma informa de cele doua reclamatii. Operatorul care mia raspuns a analizat baza de date si mia comunicat ca exista un raspuns la cerera mea ca in urma investigatiei tranzactiei, a rezultat faptul ca aceasta a fost finalizata corect, A.T.M.-ul eliberand integral suma solicitata. Adica am solicitat 2000 lei s-a eliberat 2000 lei, cand se uita si la cea de adoua cerere imi spune acelasi raspuns sec.

Am intrebat de ce nu mi sa comunicat asa cum mi sa promis prin mesajele primite, dar aceasta nu mia dat un raspuns. Am solicitat un raspuns scris asa cum mi sa precizat, ca in baza raspunsului primit sa fac demersurile necesare imi a recupera bani deoarece eu am intentia a merge mai departe cu reclamatia mea, eventual o plangere la politie si protectia consumatorului, sustinindu-mi sinceritatea mea ca nu am niciun motiv sa mint asupra celor doua incidente si de asemeni le-am precizat de erorile acestui ATM si cum isi explica ca am coleg care a folosit acelasi ATM si in urma tranzactiei i-a dat chitanta cu suma ceruta, dar bani nu a primit.

Precizand acestea in speranta ca fiind un apel inregistrat sa fiu auzit ca am argumente ca acest ATM are erori sau in cel mai rau caz fiind masluit.

In finalul convorbirii mi sa precziat ca voi primi raspunsul in scurt timp pe adresa de mail.

Din nou asteptare, trec trei luni sun din nou, ca astept un raspuns, din nou balbiala din partea operatorului care mai si iese din convorbire a se sfatui cu colegi ce raspuns sa-mi spuna, acesta mi-a spus ca nu de el depinde raspunsul ci de colegi de mai sus care numai ei imi poate da raspunsul scris, el putand doar sa solicite ca eu doresc un raspuns scris prin orice mod asa cum mi sa promis.

Desi am primit raspunsul verbal la insistentele mele de mai sus dar pana in aceasta data la aproape 4 luni, nu am primit raspuns asa cum au promis.

Dupa cel de al doilea incident nu mai folosesc acest ATM.

In 2017, acest ATM, in urma unei tranzactii, nu mia dat bani si cardul, cheltuiala pe banii mei ca sa intru in posesia cardului si a banilor.

Nu sunt singura persoana din cercul meu care sa nu avem probleme cu acest ATM.
Nu elibereaza o chitanta descifrabila usor de citit,
Va multumesc.

Postat in data: 26 mart., 2019

Vodafone mi-a scumpit abonamentul fara acordul meu, iar apoi m-a executat silit. Ce pot sa fac?

Am facut un abonament la Vodafone de 49 de euro pe doi ani, dar dupa doua luni m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa-l schimbe, pentru ca lor nu le convine, asa ca mi l-au scumpit, l-au facut de 62 de euro, cu mai putine minute si mai putini giga net. Eu am fost plecat din tara, si pentru ca nu am platit cat mi-au cerut ei, m-au dat la o firma de recuperare, Kredyt Inkaso, care vrea sa ma execute silit. E legal? Au voie sa faca asa ceva?

Postat in data: 28 feb., 2019

Vodafone mi-a facut un abonament fara acordul meu, iar acum ma executa silit. Ce pot sa fac?

Am primit de la o firma de recuperare, Kredit Inkaso, o executare silita de 6.000 de lei pentru un abonament la Vodafone facut pe numele meu, online, fara ca eu sa semnez vreun contract si fara sa stiu de existenta lui.

Am cerut la Vodafone explicatii, dar nu le-am primit, pe motiv ca nu mai au dosarul, l-au transmis la firma de recuperari.

Abia dupa ce am facut scandal la un sediu Vodafone, seful de unitate s-a uitat in calculator si mi-a dat raspunsul la reclamatia pe care am facut-o prin telefon. Mi-au spus ca ar fi trebuit sa cer rezilierea contractului in termen de 14 zile!

Dar cum puteam sa cer rezilierea unui contract de care nici macar n-am stiut si nu l-am semnat, si de care am aflat dupa doi ani de cand a fost facut, cand firma de recuperare m-a anuntat de datorie. Vodafone nu mi-a trimis niciodata vreo factura sau alta informatie.

Probabil ca cineva a avut datele mele personale si a facut contractul online, pentru ca adresa din contract nu este a mea, este alta la care locuiesc niste pensionari, si unde eu n-am stat niciodata.

Am facut plangere la Politie, dar nu s-a rezolvat nimic de 9 luni, pentru ca imi cer sa le duc documente pe baza carora sa faca ancheta! Dar asta nu cumva ar trebui sa faca politia?!

Cei de la firma de recuperare ma tot suna si-mi spun sa le platesc datoria, nu mai stiu ce sa fac! Va rog sa ma ajuta

Postat in data: 12 ian., 2019

IFN-urile nu trebuie sa respecte legea, ca bancile, si sa-mi ofere solutii de rescadentare sau restructurare a creditelor?

Buna seara. Am 2 credite in rate la Credius si Garanti credite de consum.

Mi-am platit pana acum ratele la timp dar acum au aparut cateva probleme cum ar fi: probleme medicale, mi-am pierdut locul de munca, cheltuieli neprevazute pt casa si auto.

Le-am cerut sa ma amane cu plata ratelor pentru o perioada de 30 zile dar ei m-au refuzat spunand fiecare ca nu se poate.

Vreau sa va intreb IFN-urile nu trebuie sa respecte legea privind contractele de credit, ca bancile? Nu ar trebui sa ma inteleaga si sa-mi ofere solutii de rescadentare sau restructurare?

Postat in data: 10 nov., 2018

Vodafone m-a executat silit pentru un abonament nefolosit. Ce pot sa fac?

Va rog sa-mi spuneti ce as putea face in situatia mea: am avut o cartela Vodafone pe care am transformat-o in abonament, dar cand am plecat din tara, in Anglia, in urma cu patru ani, am constatat ca respectiva cartela nu functiona in Anglia. Am trimis reclamatii la Vodafone, dar n-am primit niciun raspuns, asa ca nu am mai folosit acel numar Vodafone, am trecut pe altul care functiona, la alta firma de telefonie, din Anglia.

Acum, dupa patru ani, am primit acasa o notificare de executare silita de la o firma de recuperare, care-mi cere 18 milioane pentru datorii la Vodafone.

Eu am trimis din nou la vodafone explicatii pentru situatia mea, dar din nou nu am primit niciun raspuns. Ce pot sa fac?

Postat in data: 02 oct., 2018

BRD mi-a blocat cardul copilului pe care primea pensia alimentara. E legal?

Fata mea are un card la BRD pe care primeste pensia alimentara pentru nepoata, dar i s-a pus poprire pe el si nu mai poate scoate banii. E legal. De la banca i-a spus ca numai executorul poate debloca cardul, doamna executor nu vrea sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa fac?

Postat in data: 20 iul., 2018

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Postat in data: 17 iul., 2018

BCR nu mi-a inchis contul, cum am cerut la telefon, iar acum am de platit 300 de lei. Ce pot sa fac?

In 2014 am avut un card de salariu la BCR, pe care nu l-am mai folosit, pentru ca m-am mutat cu serviciul. Am cerut atuncila banc, prin telefon, cum au facut si alti colegi, sa fie inchis acel cont si cardul atasat, iar de la banca mi-a spus ca nu e nicio problema se va inchide. Acum, BCR imi spune ca am o datorie la ei de 300 de lei pentru ca nu s-a inchis acel cont. E corect? Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac. Va multumesc

Postat in data: 18 mai, 2018

Banca poate refuza rambursarea integrala anticipata a creditului?

Banca poate refuza rambursarea integrala anticipata a creditului?
Ce formalitati legale trebuie facute pentru rambursare totala anticipata?
Daca banca refuza aprobarea cererii de rambursare anticipata, cum se procedeaza mai departe

Postat in data: 23 mart., 2018

Recuperatorii de la APS Holding imi cer 4.000 de lei pentru o datorie de 600 de lei. Ce pot sa fac?

Ce pot sa fac sa scap de recuperatorii de la APS Holding? Sunt hartuit de acestia, ma suna cel putin de 3 ori pe saptamana si vorbesc urat cu mine, ma ameninta ca va fi executat silit, ca-mi vor lua pensia amarata de 600 de lei.

Si asta pentru o datorie foarte veche, din 2005, cand am luat 1.000 de lei de la Bancpost, sa cumpar un robot de bucatarie si un aspirator. Bancpostul insa m-a inselat, am si acte doveditoare, pentru ca am constatat ca datoria in loc sa-mi scada, crestea, dupa ce plateam ratele.

Asa ca am achitat 400 de lei si a ramas cu o datorie de 600, iar acum, dupa 13 ani, imi cer sa le dau 4.000 de lei.

Cine ne protejeaza si pe noi, cei amarati, in tara asta?

Postat in data: 22 mart., 2018

Piraeus Bank nu vrea sa-mi scada dobanda majorata abuziv la creditul in CHF. Ce pot sa fac? Este instanta o solutie?

Am credit nevoi personale cu ipoteca in CHF luat in 2008 la Piraeus Bank. In 2009, printr-o notificare mi-a marit marja cu 2 procente, de la 4,3 la 6,3.
Am platit comision de acordare 2.000 CHF, am platit 3 ani numai dobada fara a-mi scadea ceva din suma imprumutata.
Am solicitat bancii de 4 ori revenirea la marja initiala si nu au fost de acord. In schimb ne-au sugerat restructurare de fiecare data. Nu au inteles nici macar cand am dus acte doveditoare ca din salariul micsorat la 1.900 lei nu pot plati toata rata tinand cont si de cresterea CHF.
Am avut o asa-zisa negociere pe 18 mai 2015, dar nici nu au vrut sa discutam de o scadere a marjei, a dobanzii, a platii ratei la cursul CHF la semnarea
contractului. NIMIC decat RESTRUCTURARE. Ce pot face in aceasta situatie? Ar fi instanta o solutie, dar sunt costuri pe care nu mi le permit.

Postat in data: 03 iun., 2015

Cum profita oamenii de un girant pentru credit

„De cate ori o persoana poate sa fie girant? Tatal meu se pune girant la vecini, care profita de el, eu mi-am perdut mama,tata sufera, a anceput sa bea, oamenii profita de el. Va rog sa nu-i mai acordati nici o sansa de a fi girant.”

Postat in data: 01 sept., 2014