Ce sunt criptomonedele si care sunt riscurile unei investitii?

Ce sunt criptoactivele, criptomonedele, tokenurile și criptomonedele stabile?Criptoactivele Criptoactivele sunt active digitale care pot fi folosite ca mijloc de schimb sau pentru investiții. Spre deosebire de instrumentele bancare tradiționale, ele nu au nevoie de un registru central, bazându-se pe tehnologia registrelor distribuite care permite înregistrarea sigură a tranzacțiilor într-o rețea de calculatoare. Totodată criptoactivele nu sunt […]

Asset-ace.org este o teapa, daca ma pun sa platesc pentru a-mi recupera banii investiti in criptomonede?

„Buna ziua,cum îmi pot recupera banii din administrarea pentru tranzacții asset ace,aceștia mă pun pe coinbasse sa plătesc o sumă de bani pentru a îmi lua banii înapoi,ceea ce nu mi se pare ok,unde mă pot adresa să îmi pot recupera bani va rog ajutatima”

[citeste tot]

Cum verific daca un site de investitii in criptomonede nu este teapa?

Pentru a verifica daca un site sau platforma de investitii in criptomonede, precum bitcoin, nu este o inselatorie (scam), cum deseori se intampla, aveti la indemana mai multe mijloace, precum: Verificarea site-ului pe platforma scamadviser.com; Verificarea listei Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) cu platformele de investitii neautorizate, cum sunt cele de mai jos. ATENTIE! Nici […]

Ufinacapital (ufina.trade) este o inselatorie cu criptomonede?

„Buna ziua! Mă puteți ajuta și pe mine cu un răspuns Legat de coinbas. Am depus bani in ufinacapital M-au îndrumat ei cum să fac am făcut profit apoi banii au fost transferați în Portofel electronic Și i-au blocat Pentru a debloca trebuie să depun niște bani respectiv 15% din valoare am depus și valoarea respectiva după care au zis ca nu este moneda corecta și va trebui sa depun din nou alți bani. Credeți ca îmi voi recupera banii? Este vorba de o înșelătorie ?”

[citeste tot]
Pot fi anchetata de Europol pentru spalare de bani daca primesc bani in criptomonede?

„Bună ziua ieri am primit un telefon ca am într-un cont 2588 € în criptomonede și ca să îmi revină aceasta suma mi se cere o garanție de 517 € pe care trebuie sa o depun în termen de 5 zile lucrătoare altfel ajung sa fiu anchetata de Europol pentru frauda? (vezi mesajul in fotografie)
Este posibil sa fiu anchetata pentru o suma de care nu am avut cunoștință pana ieri? Va mulțumesc cu stima și respect”

[citeste tot]
Cum am fost fraudat cu criptomonede si mi s-au furat si banii din contul BRD

„Am fost și eu fraudat de către persoane cu criptomonede, ma sunat un anume Ion Lungu dacă depun o sumă de 750lei pot sa fac mai mulți bani, nu prea am fost de acord dar pana la urma am depus suma de 200lei pe numele de Voicu Doru, iar în restul de bani adică 550 lei iam depus pe numele Giorgica Emilian Amargheolei, ma pus să descarc o aplicație Any desk, iar după aceea mia trimis un link cu o aplicație pe care nu mai știu cum îi spune și în aplicație să mă uit la tranzacții cu criptomonede, după aceea mi-a spus că o să mă sune brokerul ma sunat un anume Virgil Murosanu, și a doua zi pe data de 1 09 2023 ma sunat și mi-a zis să mă uit în link-ul de aplicație să văd dacă mia intrat bani în jurul de 3000 de euro, după aceea mi-a zis să deschid Any desk și săi dau nr din șase cifre și după aceea să-mi deschid aplicaţia de la banca BRD și să mai transfer 14800 lei în contul lui Giorgica Emilian Amargheolei, am făcut transferul fără să-mi dau seama, după câteva ore mia zis sa ma uit pe aplicație BRD să văd dacă miau intrat bani, într-adevăr mi-au intrat 15800lei dar între timp mi-a dispărut aplicaţia am încercat să o fac din nou dar nu a mers, am sunat la banca și mau întrebat dacă cunusc persoana la care am trimis banii, iar eu le-am spus că nu atunci banca mia blocat cardul miau spus de la banca să dezinstalez aplicaţia și să resetez telefonul, și să mă duc la poliție să fac plângere am fost la bancă mi-au schimbat cardul, am depus și plângere la politie, după ce am luat cardul și am făcut aplicaţia îmi mai luase fără să știu eu 18000lei.

Eu am dat de persoana la care au intrat intrat bani de pe feizbuc iam trimis mesaj a doua zi mia trimis și el că nu poate să intre acolo pentru ca nu poate face dovada de la broker, eu iam trimis mesaj ca banii aceea sunt ai mei. Mai pot să-mi recuperez banii înapoi?”

[citeste tot]
Cum scap de telefoanele celor care m-au inselat cu criptomonede?

„As vrea sa va fac o întrebare cu privire la comentariile văzute pe net despre merricksinvest.cc care m au înșelat și pe mine cu 3250€ . Sa întâmplat acum un an mai exact pe 02/08/2022 când m am înregistrat cu acei 250€ .

Nu am depus plângere , am crezut ca prostia se plătește , nu vreau sa recuperez bani problema mea este alta , acum ceva timp am primit un mail de la un inspector financiar care in explica ca s au făcut tranzacții pe numele meu și sa ii contactez pe Whatapp .

Problema este ca de un an de zile , de la aceasta prostie , primesc o mulțime de telefoane și numere ascunse care tot încearcă sa mai scoată ceva , de câteva luni nu mai răspund la nici un număr pe care nu îl cunosc , întrebarea mea este următoare dacă ignor cum am făcut și pana acum pot sa facă ceva in numele meu??? Este adevărat mailul primit? Sa fac totuși o plângere la Politie ??? Multumesc mult , o zi buna ca doresc”

[citeste tot]
Cum pot sa-mi recuperez banii dintr-o inselatorie cu criptomonede?

„Bună,
Va rog să mă ajutați cu un sfat, am fost abordat de o persoana pentru a investit în criptomoneda, până la urmă m-a convins si am învestit cică o suma minimă de 1200lei, la care a zis că o să fiu contactată de un consultant financiar să îmi spună cum se fac
tranzacții.

Da, am fost contactată de altă persoană care m-a întrebat cum vreau să retrag bani din contul de investiți, ca cu ce bancă lucrez, i-am zis, mi-a trimis un link cu o aplicație Neo Capital, a trebuit să o descarc pe telefon, apoi să descarc biance, pe urma a
zis că trebuie să facă secregare între contul de investiții și contul meu.

Ma pus să fac card virtual să transfer bani de pe cel fizic pe cel virtual și de acolo cică că face segregare.

Am întrebat dar banii nu se transfera așa nu că revin înapoi în cont.
Bineînțeles că bani sau transferta, și am făcut contestație la bancă că refuz tranzacția.

Am primit răspuns nefavorabile ce aș putea să fac acuma sa îmi recuperez bani , sunt disperată.

Ieri i-am trimis mesaj unde sunt bani cei 14000lei care sau transferat cică că sunt în contul de investiții al meu că a fost o eroare de la bancă mea și ia transferta când sa făcut segregare.

I-am zis că vreau bani înapoi a zis ca trebuie să într-un în contul de investiți și să îi retrag dar trebuie să descarc ceva aplicație iar cică că numai așa pot.
Că îmi pune bani acolo și eu de acolo să îi iau.
Nu știu ce să fac.

Mulțumesc anticipat!”

[citeste tot]
Am investit intr-o platforma de criptomonede cex coin si cand am vrut sa-mi scot banii, nu am mai putut. Ce pot sa fac?

Am pierdut in jur de 40 000 de Euro, am investit intro platforma numită cex coin si cand am vrut să-mi scot bani nu am mai putut si nu știu ce sa fac am depus plângere la poliție dar nimic nu stiu ce sa mai fac.

Am intrat in contact cu o persoana care sa prezentat ca find lin lisa expert in criptomonede si blockchain aceasta tot a insistat timp de 3 săptămâni sa investesc spunandumi căi sigur si mia trimis un lick către saitul cex coin si mia dat un cod de invitație, am investit prin intermediul platformei zengo, crypto.com si binance, puneam bani in aceste platforme si le trimiteam catre portofelul meu virtual de pe acest sait
recomandat,

dupa ce am investit am dorit sami scot bani doar că când am vrut sa fac asta miau cerut taxe după ce am platit taxele tot nu am primit nimic ,am incercat tot ce am știu am trimis email la saitul respectiv, am fost la politie nimic apoi am văzut pe internet că acest sait a fost o scamatorie si saitul lor a fost inchis si acum nu stiu ce sa fac , am toate dovezile: poze , screenshots, numărul ei de WhatsApp, nu stiu ce ar trebui sa fac sau daca se mai poate face ceva

Ps acei bani nu leam amvut o data lam învestit pe rand is bani mei pe 2 ani de zile munciți in olanda plus vanzarea a doua autoturisme

[citeste tot]
Nu pot sa retrag banii investiti in criptomonede, sunt blocati in Blockchain. Ce trebuie sa fac?

Bună ziua am investit pe platforma de tranzacționare se numește trust trade care
face parte din Lion investment group nu are aplicație pentru tranzacționare este pe web (web trader).

toate bune și frumoase am făcut un profit frumos și am retras 10.000 $ după aceea am fost sunat de la Blockchain com că bani au fost blocați la ei și eu trebuie sa depun 15% din suma pe care am retras .Ce trebuie să fac ?
Vă mulțumesc

[citeste tot]
Cum verific o platforma de investitii in criptomonede daca este de incredere?

„Cum pot sa verific daca este sigur un site pentru investitii in bitcoin si alte criptomonede, sa nu-mi pierd banii?”

[citeste tot]
Atentie la brokeri si site-uri neautorizate, care va promit castiguri mari cu bitcoin si alte criptomonede! Avertismentul ASF

Este riscant sa investesc in bitcoin si alte criptomonede, daca un broker care m-a contactat pe telefon mi-a promis castiguri foarte mari?

[citeste tot]
De ce nu pot sa fac o plata din aplicatia bancara catre platforma de criptomonede Binance?

Buna ziua, incerc sa trimit o suma de 4000 usd din Raiffeisen in Binance, si pe applicatia din raiffeisen primesc o erroare, am sunat la cal center si nu au nici o idee despre ce e vb, iar pe e-mail e dezastru, le-am scris dupa care mi-au raspuns ca ne pare rau ca nu va putem ajuta doamna moldovan. nu am idee cine e doamna respectiva.
ma rog eroarea care imi apare in aplicatie spune plata a fost rejectata deoarece tranzactia nu indeplineste conditiile de eligibibilitate care tin de administrarea riscului. stiti ceva de asa ceva?
Multumesc anticipat

[citeste tot]
Platforma de investitii Rominvest este o teapa?

„Am fost fraudat bancar de 25000lei acum îmi cer cei de la rominvest 3000 lei sa mi retrag banii după coinbase. Am acolo 6440usdt. Nu știu mai multe, dar suna a teapa.”

[citeste tot]
Cum pot recupera banii din investitia in crypto cu aplicatia Paybis?

„Bună seara
De ceva timp mă lupt cu „morile de vânt” , sa pot primi banii din investiția cu crypto.

Dintr-o reclama pe Facebook, am inceput . La început mi sa spus că debla o suma minima , pot avea un câștig destul de mare. In prezent am terminat cu așa zisa investiție , in aplicatia Paybis, dar pentru a putea să îmi iau banii „câștigați” , trebuie să îmi trimită un card ATM bitcoin . I

deea este că pentru acest card mi s-au cerut niste sume foarte fabuloase. Singura dovada de plata o pot scoate de la banca cu tranzacțiile. Nu știu dacă într-adevăr este pe bune sau am fost păcălită.

După cum mi se spune … Ei trebuie să îmi trimită un card bitcoin pentru a-mi scoate banii… Bineînțeles am platit foarte multi bani, pentru activare , pt transport , pt multe… Acum de vrei 2 zile îmi spune că a scos banii și mii trimite, că sa mai plătesc o taxa și primesc banii… Eu nu am primit nimic până acum , nu am văzut nici un ban . As putea recupera acești bani ?”

[citeste tot]
Aplicatia Artisfinance.pro este inselatorie cu investitii in actiuni?

„Am „investit” 1250 Lei, in „actiuni” la BRUA Transgaz.
Am facut greseala sa descarc aplicatia ANY DESC.
In acest moment am sters aplicatia.
Un anume domn, Ciprian Oprea s-a dat un mare borker de bursa si era cat pe ce sa ma convinga sa fac un imprumut la banca de, 10.000 $, ca sa facem profituri uriase de pana la 50% castig. Urma sa „investeasca” in actiuni la TESLA.

Norocul meu a fost ca mi-a trimis niste documente cu contractul lui de munca din Anglia, si un contact de garantie precum ca banii nu-i voi pierde, deoarece sunt asigurati de catre o firma de asigurare internationala. Mi-a atras atentia stampila asa zisei fime, care se observa ca a fost aplicata. In poza de pe watsapp nu se obserava, dar am descarcat si pe calculator si acolo s-a observat. Si alt aspect mi-a atras atentia, refuzul lui de a-mi trimite o poza cu fata lui sa vad daca corespunde cu poza de pe pasaportul pe care mi-l trimisese, ca drept dovada ca este un om corect si are intentii bune.

Aplicatia in care urmaream asa zisele tranzactii, se numeste „artisfinance.pro”. Credeam ca doar eu am fost atat de naiv, dar observ ca mai sunt si alte persoane pagubite cu sume destul de considerabile.

Pentru cei care citesc aici, puneti-i in garda si pe altii sa nu faca aceiasi greseala ca si noi. Asta s-a intamplat de curand. Chiar de 8 Martie. Mentionez ca nu le-am dat niciun cont bancar. Am transferat banii printr-un cont Revolut de unica folosinta.

Am facut in schimb greseala sa le transmit CI, si am facut o simulare de imprumut la BRD, fara sa o finalizez. Ma astept ca in zilele urmatoare sa ma „bombadeze” cu telefoane. Spuneti-mi va rog, domule Coman, la ce ma pot astept in continuare de la acesti excroci? Si cum sa procedez?

Va multumesc!”

[citeste tot]
Pot sa recuperez banii din Coinbase la un bancomat Bitcoin?

„Buna ziua. Cazul meu seamana puțin cu cel al d-lui cu Gap Invest și Coinbase. Eu doar am trimis banii pt investiții dar a doua zi am căutat despre firma și am descoperit că sunt firme scam . Nu am
vrut sa facă nici o tranzactie și am vrut sa mă retrag. M-au ametit in fel și chip să fac alt cont la alta banca sa primesc banii, că pe revolut de unde ii trimisesem se percep taxe , tot felul de chestii
care au început să nu se lege .

Apoi voiau date legate de cardul bancar de unde am trimis banii in revolut că sa sincronizeze nu știu
ce cod de client cu ce au ei …nu am mai răspuns . Acum primesc un apel de la cineva care spune că este de la DNSC și că i-ar fi prins pe cei de la Gap și că banii sunt băgați în Coinbase iar eu că
sa pot sa ii recuperez trebuie sa caut un bancomat Bitcoin în alt oraș căci la noi aici nu avem, și sa merg acolo sa ii scot .

Cum pot verifica și care ar fi procedura in cazul acesta ? Mi s-a părut dubioasa puțin și acesta poveste. De ce ar trebui sa mă mai feresc…menționez că a mai spus că voi avea nevoie de buletin acolo
deși nu prea înțeleg de ce. Dacă mă puteți ajuta sa înțeleg mai bine toată această nebunie va rog…” Mulțumesc!

[citeste tot]
Platforma Trade To Win de pe Telegram este reala?

„Buna asi dori sa ma informez cu privire la o platforma de pe telegram TradeToWinFX am investit o suma dupa care tot imi cere sa depun pentru taxa de conversie Am mai platit odata aceasta taxa si acum imi mai cere odata”

[citeste tot]
Cei de pe Telegram imi cer taxe pentru a primi profitul. Ce trebuie sa fac?

„Buna ziua am si eu o problema cei de pe telegram imi cer taxe peste taxe am achitat dar nu am primit nimic acum mai vor iar o taxa de 1200 euro pentru a-mi primi profitul ce pt face in acest caz.
Mentionez ca ma ameninta ca daca nu achit nu voi mai primi nimic.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.”

[citeste tot]
Am fost inselat prin metoda bitcoin Moonpay. Mai pot recupera suma depusa?

„Bună ziua am fost inselat prin metoda bitcoin mon pay oare mai pot recupera suma depusa ete vorba de 500 de ron. Va mulțumesc frumos pentru înțelegere și va doresc o zi buna.”