Etichete: online

Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

Cum poate cineva sa faca un imprumut online in locul meu?

„Mi sa întâmplat și mie o frauda online, dar suma este doar de 1144,8. Mi sa părut ciudat când am transferat suma de1200, în respectivul cont nu apărea decât 57,2 iar restul de 1144,8 apăreau în altă parte dar cu minus.

Am întrebat de ce așa și mi sa spus că așa se procedează și că din acei bani se cumpără acțiuni și se fac tranzacții. A rămas să mă sune a doua zi un expert financiar ca să terminam și să facem investiții.

Nu am fost mulțumit de răspuns și am început să caut pe net relații despre aplicație și firma. (ceiace trebuia făcut înainte de a mă arunca într-o afacere online înșelătoare). Așa am găsit recenziile domnului Coman, și alte reclamații.

Pe lângă numerele de telefon pe care le-a dat dl Coman vă mai dau și altele ca să nu mai fie și alți oameni înșelați. Menționez că eu am blocat toate numerele de telefon după care am fost sunat ca să nu mai poată lua legătura cu mine și să-mi între în telefon. Numere comune 0733904608, 0728521370,alte nr0733879138, 0744909503,0040728522905,nr de watap 31612174931.

Intrebare:
Care sunt șansele ca să facă un împrumut în locul tău dacă are amprenta faciala a ta și permisul de conducere scanat? Și cum pot să previn asemenea excrocherie?”

Postat in data: 05 feb., 2024

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024

Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?
frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Postat in data: 17 dec., 2023

Cum se poate retrage unei persoane accesul online la contul bancar?

„Buna ziua,contul mamei este controlat de sora mea care nu vrea sa ne transmita extrase sau informații.(sold).Mama i a dat acces la online în urma cu mult timp.Acum nu I a intrat pensia si nu putem vedea pe extras ca intr adevar nu a intrat.Unde putem sa solicitam ajutor ca sa I se retragă online ul surorii mele.”

Postat in data: 03 oct., 2023

Platile catre Trezorerie se pot face si online, sau doar la ghiseul bancii OTP?

„OTP BANK Botosani refuza platile online catre Trezoreria Statului, spunand ca aceste plati se pot face doar cu op depuse la ghiseu.
Mentionez ca, comisioanele la platile prin op depuse la ghiseu sunt duble fata de platile online.
Este normal si legal ?”

Postat in data: 23 apr., 2023

Pot sa inchid online un cont la Banca Transilvania?

Pot sa inchid contul de la Banca Transilvania online, din aplicatie?

Postat in data: 15 nov., 2022

Cum pot sa verific o banca in mediul online, daca nu este o teapa? De exemplu, Bergfinanz.
bergfinanz_banca teapa

Postat in data: 08 nov., 2022

Se poate activa online aplicatia YOU BRD?
activare aplicatia you brd

Ar fi frumos să fim anunțați de faptul ca momentan nu se poate utiliza activarea aplicației online.

Și tot la fel de frumos ar fi sa se facă ceva în privința asta pentru ca eu în oraș nu am sediu BRD și trebuie sa conduc 40 min doar pentru a-mi activa aplicația.

Postat in data: 02 sept., 2022

Termeni si conditii privind actualizarea datelor online la BRD

In ce conditii se poate face actualizarea datelor personale la BRD online, pe site-ul bancii?

Postat in data: 26 aug., 2022

Amanarea ratelor la BRD se poate face si online sau trebuie sa merg la banca?

Am sunat astazi la BRD pentru a-mi confirma o adresa de email unde se poate trimite cererea de amanare a ratelor + declaratia pe proprie raspundere. Cei de la Call-Center mi-au raspuns ca nu se poate trimite online, doar in agentia BRD, de preferat cea unde a fost deschis creditul.

Si daca nu sunt in tara de exemplu cum fac? Este in regula sa nu aiba si aceasta optiune?

P.S.: Nu este prima mea interactiune cu ei pe tema amanarii ratelor si am simtit cam de fiecare data ca nu prea vor sa amane ratele clientilor. Ba ca nu au normele la indemana, ba ca nu stiu procedura de amanare, etc.

Postat in data: 12 aug., 2022

Aplicatia Raiffeisen online nu mai functioneaza. Ce pot sa fac?
problema smart mobile raiffeisen

De câteva luni aplicația Raiffeisen online nu mai funcționează. Am primit un mesaj in vechea aplicație prin care îmi spunea să
actualizez datele,adică să șterg app și s-o reinstalez și de atunci nu am mai reușit.

Am sunat și la *2000 am așteptat ore și ore și nimic. Azi am fost și la banca la Dr tTr Severin și iar nimic.
Menționez că dețin un tel Oppo Reno 5

Postat in data: 08 mai, 2022

Cum deschid un cont online Postepay?
bancoposta app

Vreau sa imi deschid un cont online postapay, cum as putea face?

Postat in data: 28 mart., 2022

Cum fac sa pot vedea online pensia pe cardul CEC Bank?
cec-bank-mobile-banking

Am card CEC …cum sa fac sa pot vedea online pensia….tinand cont ca traiesc in Spania….nu stiu cum sa trec cardul online…ma puteti ajusta ?

Postat in data: 19 mart., 2022

Raiffeisen Bank inchide toate ghiseele: persoanele fizice vor putea face operatiuni doar cu cardul sau online

raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Postat in data: 30 nov., 2021

Cat dureaza un transfer de bani online de la BCR la BT?

Ieri, 29.11, mi-a transferat cineva o suma mica de bani online de la BCR la BT iar suma nu a ajuns nici astazi, 30.11, nu stiti cand va ajunge aproximativ ?

Postat in data: 02 dec., 2020

Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?

dobanzi-carduri-credit
Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?
dobanzi-carduri-credit

Postat in data: 01 dec., 2020

Cum pot scapa de poprirea ANAF, platind online datoria?

Bună seara! Am o poprire pe contul Raiffeisen din partea ANAF. Vreau să plătesc online și să scap de poprire. Nu sunt în România și până nu se rezolvă cu covidul ăsta, nu știu exact când ajung. Cum trebuie să procedez ? Mulțumesc!

Postat in data: 07 nov., 2020

Raiffeisen Bank este reclamata de clienti ca nu vrea sa le inchida conturile prin telefon sau online, ci doar printr-o cerere scrisa, intr-o sucursala

Postat in data: 16 iun., 2020

Mi-a inghitit la bancomat cardul Nickel si nu vor sa mi-l dea inapoi. Ce pot sa fac?
card-nickel-franta

Am un card Nickel luat de la un ghiosc Tabac din Franta, pe care incasez salariul, acum sunt in Spania, l-am bagat intr-un bancomat si mi l-a inghitit, iar cei de la banca nu vor sa mi-l dea inapoi, desi pe card e numele meu si am numarul cardului, identifiantul.
Imi spun ca trebuie sa merg in Franta. Ce pot sa fac?

Postat in data: 07 dec., 2019