Author Archives: Vasile Coman

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Nu pot activa cardul in aplicatia BT Pay, imi da eroare. Ce pot sa fac?
bt pay ups eroare

„Folosesc BT Pay de ceva timp si recent mi-am schimbat telefonul de atunci nu mai pot activa cardurile mele. De o saptamana sunt pe telefon cu customer service si cu chat online, singurul ajutor ce imi ofera este sa mai incerc. Simt ca imi pierd rabdarea deja…

In curand urmeaza sa platesc facturile lunare si nu pot deoarece nu imi accepta aplicatia cardurile (ba token nealocat, ba terminare proces de digitizare etc.). In schimb mi s-a oferit optiunea sa ma duc la un bancomat sa imi platesc facturile. Atunci de ce mai exista aplicatia?

Va multumesc ca mi-ati acordat timpul sa imi cititi email-ul si as fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac in situatia de fata.

O zi placuta va doresc.”

Postat in data: 28 feb., 2024

Vodafone mi-a modificat abuziv abonamentul. Ce pot sa fac?
reclamatie factura vodafone

„Salut 🙂 Cei de la Vodafone mi-au modificat in mod abuziv contractul si fara a mi se aduce la cunostinta sau a ma informa in vreun fel. Cum trebuie procedat?

Intre timp, m-a informat o domnisoara ca s-a revenit la vechile conditii contractuale si durata. Dar eu nu vreau sa ramana asa.”

Postat in data: 28 feb., 2024

Trebuie sa platesc creditul pe care mi l-au facut la Revolut niste escroci, printr-o frauda?
revolut reclamatie credit frauda

„Acești escroci de la Neocapital nu numai ca m-au pacalit sa le transfer foarte mulți bani, dar au inițiat și un credit de nevoi personale direct din aplicația Revolut iar eu acum trebuie sa plătesc rate pentru acest credit. Am făcut reclamație la Revolut dar nu au putut sa ma ajute cu nimic.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Oney Bank nu mi-a retras banii pentru rata din cont si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
oney bank reclamatie

„Buna ziua,am luat in data de 27.12.2023 un credit de la oney bank in valoare de 1219 lei platibil in 4 rate.Am achitat prima rata urmand ca in data de 26.01.2024 sa achit a doua rata.Nu am achitat rata dar in data de 25.02.2024 am depus contravaloarea acestei rate in cont pentru a putea face tragererea de catre oney bank urmand ca ulterior sa platesc si a treia rata. Mentionez ca data de 25.02.2024 era o zi nelucratoare.

Banii nu au fost retrasi de respectiva nbanca sunt tot in cont,au fost anunntati dar nu au fost retrasi.Ba mai mult,am fost raportat la Biroul de credite si creditul a fost cesionat .La intrebarea mea ,au raspuns ca nu s-a putut face plata si ca in data de 25.02.2024 au fost depasite cele 30 zile.Nu pot sa cred ca din data de 26.01.2024 si pina pe data de 25.02.2024 sunt mai mult de 30 zile.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Mama mea de 74 de ani a facut 10 credite la IFN-uri si acum are de platit dobanzi de 4.000 de lei din pensia de 2.300 de lei. Ce pot sa fac?
supraindatorare credit online ifn

„Mama mea, in varsta de 74 de ani, cu afectiuni neuronale nediagnosticate legal (pentru ca refuza un control ce ar putea duce la internarea ei, are 9 pisici de crescut) m-a anuntat ca a contractat peste 10 credite de la 10 IFN-uri si are de platit 4.000 de lei pe luna doar dobanzi din pensia ei de 2.300 de lei. Sunt in stare de soc, salariul meu este de 5.000 de lei pe luna si am doi copii.

Va rog frumos sa imi spuneti daca am vreo sansa sa obtin legal informatii despre creditele mamei si care sunt consecintele daca nu le achita. Mi-a dat parole de acces in conturi care nu mai functioneaza.
Are credite la Ferratum Bank, Unicredit, Credit Expres, Viva credit, Smile credit, Ok credit, Hora Credit, Flex Credit … si inca “cateva” de care nu imi este clar daca isi mai aminteste sau doar se preface ca nu isi aminteste cum se numesc. Imi spune ca se poate imprumuta 40% din venit la cate IFN-uri vrea ea.

Cui ma pot adresa? ANPC? BNR? Biroul de credit?

Cum e posibil ca o batrana sa ajunga in situatia asta?…

Ii platesc intretinerea de 10 ani, ii hranesc pisicile si ii fac cumparaturi – nu a fost si nu este o batrana neglijata. A vrut mai mult decat i-am putut oferi eu si s-a supraindatorat. Iar acum imi cere sa platesc dobanzi de mii de lei.

Tot ce pot sa fac este sa ma indatorez la randul meu, la o banca, insa, nu la un IFN.
Dar cum pot identifica creditele si cum o pot opri sa faca altele?…
Probabil multi copii de 40 de ani se trezesc peste noapte in situatia mea.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce ati face inlocul
meu?
Nu, nu o pot duce cu forta la medic :(„

Postat in data: 26 feb., 2024

Bergfinanz este o banca falsa de credite?
bergfinanz banca inselaciune

„Bergfinanzz este o banca falsa de credite?
Am apelat la aceasta banca pentu un crédit si am platit comisioane dupa comisioane si crédit n-am primit tot Maine ,Maine si tot asa.
va rog Ma puteti ajuta an aceasta situație,vă rog”

Postat in data: 26 feb., 2024

Cum pot recupera banii investiti in actiuni pe platforma Rominvest?
rominvest platforma investitii inselatorie

„Bună ziua,va rog mult sa îmi spuneți cum fac ca să pot recupera banii investiți pe platforma Rom Invest market ,,aceeași metoda cu sa investim tot mai mult ca merge bine pe Nvda ba pe s&p500,,am ajuns la suma de 19 mii euro plus rofitul și asa zis bonusul companiei în 2 luni sau făcut 31000USD ,apoi ne.au pus sa facem retragerea prin Coinbase ,,i.au blocat au cerut acel procent de 40% ptr deblocare în 24 ore sigur am crezut și am mai adaugat15000 USD,,și acum suntem sunati ca ne ajuta sa ii retragă,dar nu ne vor da banii noștri,ci ai companiei înapoi pe platforma de investiții,, ce sa facem??am făcut petiție on.line la politie și ASF…dar nici un răspuns!”

Postat in data: 25 feb., 2024

Ocean Credit imi cere 8.000 de lei pentru un imprumut de 4.000 de lei! Ce pot sa fac?
ocean credit linie de credit dobanda

„Bună ziua!

Cei de la OCEAN CREDIT mi-au trimis un contract pe care din disperare l-am și semnat, însă de la o sumă de 4000 lei împrumutată, acum vor 8000 lei! Ce e de facut?”

Postat in data: 24 feb., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

Cum refinantez imprumuturile de la IFN-uri, daca mi-a scazut scorul de credit?

„Buna dimineata,

detin un credit bancar pe 5 ani unde am o rata de 1650 RON, un credit Mozipo pe 5 ani cu o rata de 600 RON, un card AXI cu o suma retrasa de 4000 RON, un card de credit de 1000 RON, un venit de 4800 RON + Bonuri, in conditiile date am mai contractat un credit de 10000 de lei cu o rata enorma de 1370 de lei pe 5 ani de la Credius..cu gandul ca il voi refinanta in 2..3 luni (creditul a fost luat in octombrie anul trecut), problema pe care o am acum este ca in momentul in care doresc sa refinantez, deoarece am aplicat la mai multe banci, mi-a scazut scorul iar gradul de indatorare este depasit.

Situatia nu ar fi fost una complicata daca acum ,pe timp de iarna nu ar fi venit facturile foarte mari care sa o ingreuneze. Citind raspunsurile dvs. la intrebarile puse de alte persoane, ma gandesc sa trimit o solicitare la Credius (acesta fiind ultimul credit si cel care a depasit gradul de indatorare de 40%) insa nu stiu cum sa abordez mesajul si ce sa solicit (micsorarea dobanzii eventual).

In cazul in care solicit anularea creditului tot trebuie sa inapoiez banii insa nu stiu ce conditii se aplica si cum trebuie inapoiati (toti o data, esalonat..etc). Am contractat si un Broker de credite care sa ma ajute sa refinantez aceste credite insa nici acesta nu poate sa faca nimic pana nu obtin o crestere a scorului.

Multumesc anticipat!
O zi buna!”

Postat in data: 22 feb., 2024

Ce este si cum se calculeaza scorul de credit Fico de la Biroul de Credit?

situatie inscriere biroul de credit
Ce este si cum se calculeaza scorul de credit Fico de la Biroul de Credit?
situatie inscriere biroul de credit

Postat in data: 22 feb., 2024

„Pot face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania, si sa girez cu casa din Romania?”

Postat in data: 21 feb., 2024

Cei de pe Telegram imi cer taxe pentru a primi profitul. Ce trebuie sa fac?

„Buna ziua am si eu o problema cei de pe telegram imi cer taxe peste taxe am achitat dar nu am primit nimic acum mai vor iar o taxa de 1200 euro pentru a-mi primi profitul ce pt face in acest caz.
Mentionez ca ma ameninta ca daca nu achit nu voi mai primi nimic.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.”

Postat in data: 21 feb., 2024

Cat dureaza un transfer din Postepay Italia in contul meu din Romania?
card-postepay-evolution

„Cineva a facut un transfer ieri din poste pay din contul de italia si nici pana la ora actuala nu mi-au intrat banii in cont . Puteti sa imi spuneti de ce ? Mentionez faptul ca banii i-au plecat de dimineata si nici la ora actuala nu-i am .”

Postat in data: 20 feb., 2024

Nu pot inmatricula masina cumparata, pentru ca este sub sechestru? Ce pot sa fac?

„Buna seara!
Stimabile domn am gasit pe o pagina pe google cu mai multe informatii legate de bunuri ce pot fi sechestrate ,executat silit.
Am cumparat un autoturism de la un cetatean.
Am incheiat un contract de vanzare-cumparare,acesta mi-a dat certificat fiscal semnatoh si stampilat de primaria de unde avea domiciliul.
Eu la randul meu am mers la primarie si am bagat acest autovehicul la mine la primarie sa platesc impozit,mi sa dat decizie de impunere impozit anual.
Cand am mers la inmatriculari ofiterul mi-a respins dosarul spunandu-mi ca masina este sub sechestru.
Am incercat sa iau legatura cu cel care mi-a vandut masina sa isi rezolve datoriile insa fara succes
Ce este de facut in cazul acesta?
Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati informa cu privire la aceasta situatie.
Cu respect”

Postat in data: 20 feb., 2024

Cati bani poate sa-mi opreasca din indemnizatia pentru copil, daca am poprire?

„Bună ziua,am 2 popririi la Cec Bank din Ianuarie 2024,astăzi mi-a intrat Indemnizația de creştere copil după 2 luni de când am făcut dosarul.

Întrebarea mea este:De ce mi-au blocat jumătate din Indemnizația pe 2 luni ținând cont că legea spune 50% din venitul net lunar.În condițiile care eu am primit Indemnizația pe Decembrie şi Ianuarie,în Decembrie nefiind poprire pe cont.Vă multumesc!”

Postat in data: 19 feb., 2024

Care este termenul legal in care Hora Credit trebuie sa-mi ramburseze sumele achitate in plus?
reclamatie hora credit

„Bună ziua, am avut un credit de 1300ron la hora Credit. În data de 2.02.2024 am făcut refinanțare la Ing iar creditul a fost achitat și de către mine direct din aplicația hora cât și de către Ing.
Din data de 5.02.2024 aștept sa îmi restituie suma de 1298.8 RON achitata în plus. Singurul răspuns este în cel mai scurt timp posibil.
Exista un termen legal în care ei pot rambursa sumele de bani?
Multumesc”

Postat in data: 19 feb., 2024

De ce nu pot sa deschid aplicatia Smart Token de pe telefonul Samsung S22?
nu merge aplicatia smart token raiffeisen

„Bună ziua!
Am un telefon Samsung S22 și nu pot să deschid aplicația smart token.
Nu pot să autorizeze plăti online.
Menționez că o folosesc de mult timp aplicația și nu am avut probleme de genu.
Mulțumesc!”

Postat in data: 18 feb., 2024

OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024